Devlet Destekli Hibe, Kredi ve Teşvik Nasıl Temin Edilir?

Devlet Destekli Hibe, Kredi ve Teşvik Nasıl Temin Edilir?


Günümüzde girişimlerin en büyük eksiklerinden biri malesef 2008 krizi sonrasında daha da önemli bir hale gelen maddi sermayedir. Birçok kişinin çok yaratıcı olduğunu düşündüğü fikirleri olmasına rağmen bunları hayata geçirecek maddi kaynağı bulamadığından yakındığını duymuşsunuzdur.
Hibe Krediler Kitabı - Hibe Kredi Alma Stratejileri, Hibe Kredisi Nasıl Alınır?
Maddi kaynağı temin etmenin bir kaç yolu vardır. Bu yollar yapacağınız işin sektörüne ve o işin şartlarına göre değişmektedir. Özellikle KOBİ ve tarıma dayalı sektörler için devlet destekli kredi, teşvik ve hibeler ön plana çıkmaktadır. Bu tür kaynaklardan faydalanmak için izlenecek prosedürler ve şartlar için size yardımcı olacak özel danışmanlık firmaları bulunmaktadır. İşin niteliğine göre belirli bir sabit ücret karşılığında ya da alınacak destek üzerinden yüzdesel bir komisyon karşılığında bu hizmeti alabilirsiniz. Bunun yanı sıra son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan devlete bağlı Kalkınma Ajansları’ndan da yardım alabilirsiniz.

Özellikle ev hanımlarına yönelik işlerde kullanılmak üzere temin edilecek sermayelerde, KOBi ile Tarım teşvik ve hibelerinde Hibe Krediler Kitabı’ndan da destek alabilirsiniz. Kitabın yazarı kitapta izlenmesi gereken prosedürleri ve iş fırsatlarını açıkladığını fakat ileride size online destek vererek ücretsiz danışmanlık yapacağını da söylüyor.

Sorularınızı ve görüşlerinizi yorum yazarak bildirebilirsiniz.

Ortak Ticaret

Hibe Krediler Kitabı Web Sitesini Buradan İnceleyebilirsiniz!

Share this post

289 thoughts on “Devlet Destekli Hibe, Kredi ve Teşvik Nasıl Temin Edilir?

 1. ev hanımıyım bağkurdan isteğe bağlı emekliyim beymanda babamdan kalma arsamız var onun üzerine prefabrik ev yapıp lokanta açıp evime maddi katkıda bulunmak istiyorum bilgilerinize arz ediyorum

  Reply
 2. Emekli Ögretmenim babamdan kalma beynamdan kalma arsamız var orada lokanta açıp ev ekenomisine katkıda bulunmak istiyorum bilgilerinize arz ederim

  Reply
 3. Malesef sosyal güvencesi olanlar bu hibe destek projesinden faydalanamıyor. Hibe destekelrinden faydalanabilmek için SSK, Emekli Sandığı veya Bağ-Kur’da çalışan ya da emekli olarak kaydınızın bulunmaması gerekiyor. kagider.org adresinde KAGİDER (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği) var. Oraya müracaat ederseniz size uygun bir destek çıkabilir. En azından fizibilite ve prosedür aşamalarında yardımcı olurlar.

  Reply
 4. Gıda sektöründe iş yapmak istiyorum. (Cafe tarzında) Ev hanımıyım ve çalışan eşiyim (ssk) alabileceğim kredi olanakları hakkında bilgi alabilir miyim?

  Reply
  1. Eşinizin sosyal güvencesi sizin için bir engel teşkil etmemektedir. İŞKUrda işsizlik kaydınız varsa İŞKUra girişimcilik kursu için başvurabilirsiniz. Başarılı olursanız kurs sonunda 27 Bin TLye varan oranda karşılıksız hibe desteği alabilirsiniz.

   Reply
 5. merhabalar ben inegölde mobilyacıyım 21 senedir hizmet veriyorum kiradan kurtulmak ve daha büyük bir yerde daha fazla personel calıştırmak memlekete millete bu şekilde faydalı olmak istiyorum arsamız var ama bür türlü fabrikamızı kuramıyoruz hayalımizdeki fabrikayı nasıl yaparım bu konuda bize nasılyardımcı ola bilirsiniz saygılarımla. hoşçakalın

  Reply
  1. Hem üretime hem de büyümeye yönelik bir projeniz var üstelik bir yıldan uzun süredir faalsiniz. Doğrudan KOSGEB’e başvurarak KOSGEB KOBİ Kredi Faiz Desteğinden faydalanabilirsiniz. Vadesi 48 ayı geçmeyecek şekilde 300 Bin TLye kredi imkanalrından fayfdalanabilrisiniz. Mobilya işmalatı 31 kodlu desteklenen sektördür. Detayları email adresinize gönderdim.

   NOT: Yorum girerken belirttiğiniz emaila dresiniz gerçek olmadığından mailin ulaşmadığına dair hata mesajı aldım. Bu yüzden dökümanları iletemedim. Üzülerek bir daha da göndermeyeceğimi belirtim. Email adreslerinizi dikaktli girmenizin bana değil size faydası var. Neticede email adresleriniz yayınlanmadığı gibi üçüncü şahıslara da verilmiyor.

   Reply
 6. merhaba ben 2000 senesinde kriz döneminde iş yerimi kapatmak zorunda kaldım,(tablot yemek ve fırınım vardı kendim diplomalı aşçıyım)şu anda iş buldukça ara ara çalışıyorum.emekli olmama daha çok var,.sermaye olursa kendi işimi kurmak ve insanlara iş imkanı saglamak istiyorum kuracağım iş Ev,hotel,apart,iş yerleri, temizlik şirketi kurmak istiyorum.bunun için ne yapmam gerekiyor bildirirseniz sevinirim.Sayğılarımla..

  Reply
  1. Eski işyerinize yönelik iş yapmanız avantaj sağlayabilirdi. Önceki işinizin kapanma sebebinin ekonomik kriz olması olumsuzluğunu giderebilir. Kuracağınız iş hakkında tüm teknik bilgiye sahp olmanızın yanısıra sermayenin de en az %20sine sahip olmanız gerekiyor.

   Reply
 7. Merhaba,
  kız kardeşimin mantı dükkanı var 4 yıldır faal öncesinde ev hanımıydı. bu ev hanımlarına verilen hibe krediden faydalanabilir mi? annem 65 yaşında bu krediden yararlanabilir mi? annemin sigorta ya da bağkuru yok ama kızkardeşim bağkur ödüyor dükkan onun adına olduğu için.

  Reply
  1. Merhaba annenizin yaşı nedeniyle hibe desteği alması zor. Fakat kızkardeşiniz 70 Bin TLye faizsiz geri ödemeli kredi desteğinden faydalanabilir. bunun için KOSGEBe başvurması gerekiyor.

   Reply
  1. İŞKUR’da işsizlik kaydınız olacak, sosyal güvenceniz olmayacak, girişimcilik kursuna kabul edilip başlarıyla bitireceksiniz, sermayenin %30-40 gibi bir kısmı hazır olacak, yapmak istediğiniz işe dair planlarınızın ve projelerinizin hazır olması gerekiyor.

   Reply
 8. merhaba;

  ben 24 yaşında bir tekstil atölyesi sahibiyim, 2005 yılından beri faaliyetteyiz. atölyenin herhangi bir lmt. a.ş, vb. gibi ünvanları yok ismi xxx örme diye geçiyor. eskiye dönük vergi, sigorta, elektrik borçlarımı devletin yapmış olduğu en son yapılanmadan faydalanarak taksitlendirdim.
  önümüzdeki ay yüklü bir borç ödemem var. ve ilerde daha büyük bir firma olabilmek iç bunu ödemem gerekli. devletin vermiş olduğu hibeler veya krediler den faydalana bilir miyim? ya da hangisine başvuru yapmalıyım. yardımcı olursanız sevinirim.

  Reply
 9. mrb konyadan yazıyorum meili size çıvata somun imalatçısıyım 33 yasındayım 8 yıldır ustabasılık yapıyorum yıllardır işyeri açmak istiyorum ama sermaye çok lazım en az 50000 bin lira makinalar cok pahalı hammadde3-4 ay döndürmesi lazım ne yapar nasıl baslarım bu işe bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim yada yatırımcılar elimden tutsa çok güzel sektör ilerisi acık

  Reply
 10. ben ev hanımıyım ve sermayem yok daha sıfırdan başlayacağım devlet destekli hibeden nasıl faydalanabilirim projeme gelince ev yemekleri ya da şifalı bitkiler hususunda bilgim var bunlar üzerine nasıl bi proje hazırlanabilir

  Reply
 11. Merhaba Tokat’tan yazıyorum Hizmet sektöründe 5-6 yıllık Araç Özel Bakım servisim ve yedek Parça satış dükkanım var. Büyük bir özel servis açmayı planlıyorum bina ve arsayı kendim karşılıyorum fakat sadece makina, yazılım, teçhizat ve demirbaş olarakta 150 ile 300 bin lira arasında maliyet çıkıyor bunlar için Herhangi bir hibe, teşvik alabilirmiyim bu konu hakkında neler yapabilirim yardımlarınızı bekliyorum..

  Reply
 12. merhaba ben bursa dan yazıyorum benim şuan da bir tuğla fabrikası açmak istiyorum bunun için devlet desteklemesi alabilirmiyim? şimdiden teşekkür ederim

  Reply
 13. merhaba. ben endüstri mühendisliği lisans öğrencisyim. mezun oldukdan sonra mobilya alanında işletme kurmak istiyorum. aile bireylerinden kalma showroom mağazam var. ama üretim sistemin kurmak için kredi veya hibeli krediye ihtiyacım olacak. Mobilya imalatı 31 kodlu desteklenen sektörle ilgili bilgilendirici mail atarsanz sevinirim.

  Reply
 14. mehmet reyhan oğlu · Edit

  Ben mobilya ustasıyım hiç bir sosyal güvencem yoktur mobilya üzerine iş yeri açmak istiyoru
  hazır pazarım var sermaye olmadığı için işyeri acamıyorum

  Reply
 15. eşim adına internet kafe açmak istiyorum.eşim ev hanımı ve isteğe bağlı sigortaya kayıtlı … kaydımızı dondurduktan sonra krediden faydalanma şansımız var mı ? ya da internet kafe açmak için bu krediden nasıl faydalanabiliriz…şimdiden teşekkürler

  Reply
 16. @Ortak Ticaret
  ilgilendiğiniz için teşekkür ederim… peki ev yemekleri,börek,kurabiye gibi ürünleri barındıran bir mekan açmak istediğimizde faydalanmamız mümkün mü ? amacımız ufak bir mekanımız var burayı değerlendirmek istiyoruz.fakat eşimin isteğe bağlı sigorta primlerini ödüyoruz.bu hususta bilgi verirseniz memnun olurum … saygılar … iyi çalışmalar

  Reply
 17. Eşimden ayrıldım iki çocuğum yanımda biri üniversite diğeri anadolu lisesinde öğretim görüyor evim kira yaşım 43 çalışmak zorundayım ama malum zor ve yorucu oluyor başkalarının yanında çalışmak çünkü oğlumun önemli bir hastalığı var ve benim sık sık izin almam gerekiyor ve sorun oluyor çok üzücü şeyler yaşıyorum..Çok düşündüm kendime küçük bir iş yeri açmak istiyorum kafamdaki şey kırtasiye ve tuhafiye karışımı bir yer kendi el işlerimi de satışa sunabilirim hatta..Ne yapabilirim acaba?Rahmetli babamdan yetim maaşı alıyorum 300 tl ve eşimden biraz nafaka alıyorum bunlar kredi almam için sorun olabilir mi diye öğrenmek istiyorum çok rica ediyorum beni aydınlatır mısınız acaba şimdiden çok teşekkürler efendim..

  Reply
 18. Hülya Hanım, detaylı bilgiyi İŞKURdan alabilirsiniz. Uzun soluklu ve kalıcı bir şey düşündüğünüzü göstermek adına ihtiyaç sahibi olmanızın yanı sıra elle tutulur bir projenzin de olması gerekir. Nafakayla birlikte elinizie geçen ücretin asgari ücret civarında olduğunu varsayarsak pek olumlu bakacaklarını sanmam.

  Reply
 19. ben sera altı sebze üretimi yapmak istiyorum yardımcı olabilirmisiniz? şartların ne olduğunu yazabilirmisiniz?

  Reply
  1. Kaymakamlıklar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla bu tür destekelre aracılık ediyor. Tarım il müdürlüğü de başvurabileceğiniz diğer mercidir.

   Reply
 20. merhaba ben çalışmıyorum 6 aydır şimdi kendime okul yanında küçük bir dükkan açmak istiyorum çocuklara ve öğretmenlere sağlıklı yemek ve hizmet etmek için daha önce butik bir cafe ve ev yemekleri yapan bir yerde çalıştım 2 yıllık tecrübe sahibiyim. fakat sermayem yok nereye başvurabilirim kredi için 5000 YTL ihtiyacım var ayrıca her ilçede bulunan iş kur bu konuda bana yardımcı olurum ? teşekkür ederim çevap bekliyorum acil.

  Reply
 21. Merhaba esim vefat etti iki cocugumu okutuyorum esimin vefatindan sonra baglanan bir bag-kur maasim ve esimden kalma bir binamiz var. Su anda sahibi oldugumuz binada faaliyet gosteren cocuk kresini satin alip isletmek istiyorum. Bu durumda destek alabilir miyim? (Mail adresim olmadigi icin oglumunkini yazdim)

  Reply
 22. merhabe ben şu anlık öğrenciyim çevre mühendisliği bölümünde okulumu bitirince bir tesis kurmak istiyorum arıtma tesisi vey geri dönüşüm tesisi devletten hibe veya kredi gibi destekler alabilirmiyim..teşekkürler

  Reply
  1. Elbette alabilirsin. Bunun için mezun olup askerlikle ilişiğini halletmeye bak. Bu arada okulunda düzenlenen seminer ve konferansları takip et. Oralarda da iyi fırsatlarla karşılaşabilirsin. Ayrıca tesis hakkındaki iş planını da hazırlamaya başla. Senin bu tesisi sanayinin yoğun olduğu bölgelere hatta organize sanayi bölgelerine kurman avantajına olur. OSB’lerin kendi içinde ayrı destekleri de oluyor.

   Reply
 23. Merhaba tekrar ben bu konu hakkında blog a yorum yapmıştım ben çevre mühendisliği bölümünde okuyorum 1-2 yıla kadar biter bu iş planı yapmalısın demiştiniz bende onu yapmaya başladım aslında fakat tam olarak nasıl yapabileceğimi bilmiyorum yani nereden başlamalıyım arıtma tesisleri kurmak çok pahalı yani bu iş planına nasıl başlamalıyım ki ona göre sonraki konularda ne yapmam gerektiğini bilmem gerek

  Reply
  1. En baştan başlayacaksın. O da arsa. Her zman yedek palnın olsun. Şu arsada kuracağım. Olmazsa bua rsada kuracağım. Arsayı şu şekilde alacağım/kiralayacağım. Tesisin inşaatı için şu kardar masraf olacak, şu kadar sürede bitecek. Şu firmaya şu şekilde yaptırılacak. Tesis için gereken makine techizat vs şudur. Şuradan şu yöntemle teminle edeceğim. Kredi çekeceksen kredilerin toplam miktarı ödeme vadesi şu olacak vs. Daha sonra müşteri çalışmaların khakkında bilgiler olsun. Şu firmalar hedef kitlem. Sebebi şu. Şu kadar atık gelmesini tahmin ediyorum. Şu kadar ücret talep edeceğim. Piyasadaki rakiplerimin durumu şu.Bunalra benzer tüm çalışamalarını en baştan itibaren hazırlamaya başla. Misal rakibin varsa müşteriler neden seni tercih etmeli? Yoksa atıkalrı nasıl yok ediyorlar? Bunları araştırman lazım.

   Bir eczacılık öğrencisinin mezun olunca açarım bir dükkan demesiyle eczane açılırsa olmaz. Hastaneye yakınlığı şehir merkezine yakınlığı vs bir sürü etken var. Bu etkenleri de bu bölümü okuyan bir öğrenci olarak sen daha iyi bilirsin.

   Reply
 24. sümeyye yeşilırmak · Edit

  merhaba ev kadını olarak eşim emekli ssk yaş 37 iki çocuk annesi bir dukan açmak eve katkıda bulunmak istiyorum ellimden iş gelir oturmak istemiyorum ben bu kredi alabilirmiyim?yanlız oturduk evim benim. saygılar

  Reply
  1. İŞKURa aişsizlik kaydınızı yaptırırken evinizin size ait olması konusunda bilgi alabilirsiniz. Sizin sosyal güvencenizin olmaması ve 18 yaş üstünde olma şartlarınız tamam fakat sanırım yapacağınız işe dair aklınızda henüz bir şey yok. Onu netleştirip dükkanı yarın açacakmış gibi tüm hazırlıklarınızı fikir aşaşmsında da olsanız tamamlamanız gerekiyor. İş planı sunumunda sizden bunlar istenecek.

   Reply
 25. yunus hıdır koyuncu · Edit

  selam ben hatay / iskenderun dan yazıyorum ben 2011 yılında iskenderun meslek yüksek okulu makıne bölümünden mezun oldum şu anda demeircelik sektörunde calışmaktayım fakat bır makine atelyesı açmak imalat ve montaj yapmak istiyorum organıze sanayınde yer almak kolay değil nerden baksanız baya bır pahalıya mal olacak bununla ılgılı bana bır yol gösterırmısınız tesekkur ededrım

  Reply
 26. İyi aksamlar. Ben hali hazırda TSK’da gorev yapıyorum. Yakında mecburi hizmetim dolacak ve ayrılmayı dusunuyorum. Bir kitapevi acmak istiyorum. Kaba taslak bir hesapla yaklasık 200.000 TL gerekiyor. Bunlar kitapevinin tasarımı ve kitap alımı. Bu durumda faydalanabilecegim hibe veya kredi olanakları nedir? Yardımınız icin simdiden cok tesekkur ederim.

  Reply
  1. Bu miktarda bir destek yok. İŞGEM desteği var fakat bu destek mevcut KOBİlerin işlerini büyütmeleri amacıyla yapacakalrı yatırımlara veriliyor. Yanlış anlamazsanız fikrimi söylemek istiyorum. Her ne kadar fiziki kitap mı ekitap mı tartışmaları devam etse de yurtdışında elektronik kitap satışalrı basılı kitap sayısını geçmiş durumda. Artık tablet bilgisayarların çıkması, netbook ve netybook gibi taşınabilir cihazların yagınlaşamsının yanısıra cep telefonlarının e-kitapları destekleyecek düzeye gelemsinin ardından basılı kitap sektörü gün geçtikçe kan kaybediyor. İnternetten kitap satan online alışveriş siteleri dahi e-kitap satışlarına başlamış durumda. Bunun yanında Fatih projesi kapsamında öğrencilerine devlet tarafından dağıtılacak tablet bilgisayarlarla öğrencilerin ders kitabı taşıma yükünün kaldırılması ve tüm ders kitaplarının bu tabletlere e-kitap halinde yüklenmesi hedeflenmektedir. Kitapevi işi gün geçtikçe ticari bir faaliyetten çıkarak zevk için yapılacak meslekler içine aday görünüyor. Bunlar benim kişisel fikirlerimdir. Yine de bu işi yapmayı düşünüyorsanız sermaye ortağı bulmak da bir alternatiftir. işin tüm yetkisi ve yönetimi sizde olur. Ortağınız sermaye koyar belirli dönemlerde kardan payına düşüne alır. Bunu yapabilmek için de risksiz getiri oranı olan yıllık %10luk faize göre ikna edici bir kar oranı sunabilmeniz gerekiyor.

   Reply
 27. Elbette benim bu kitapevini acmak istememdeki bir diger neden kuskusuz zevk. Yani bana ayda net 3.000 TL bıraksın yeter. Aynı zamanda 3-4 masalı bir kahve ve sarap hizmeti sunmayı da planlıyorum. Bunların yanı sıra ekitap bana da cok cazip gelse de Turkiye’de bu konu guncelden oldukca uzak. Ekitap 15 TL satıs fiyatı ile 20 TL lik bir kitabın yerini tutamaz gibi gorunuyor. En azından belki fazla gelenekci bulabilirsiniz ama ben 10 TL nin altına dusmedigi surece asla baskısı dururken elektronigini almam. Kitap okuyan buyuk bir kesimin de bu konuya benim gibi yaklastıgını biliyorum. Kitap okumak aynı zamanda bir rituelin yerine getirilmesi ile daha guzel olur. Ben size bir sormak isterim: Sizce raflarında 4000 kitap bulunan( bir o kadar da depoda) bir kitap evinin aylık yaklasık geliri ne olur?

  Reply
  1. Gelir için bir şey söylemek zor. Öncelikle bulunduğu mekan da çok önemli. D&R gibi mağazalar bu yüzden alışveriş merkezlerini tercih ediyor. Alışveriş merkezinde olan ve diğer yerlerdeki büyün kitapevlerini dolaşarak çalışanlardan ya da kasadaki hareketlilikleri göleyerek konu hakkında fikir alabilirsiniz. Bir de gündemdeki popüler kitapları ve zor bulunan kitpları bulundurmak da önemli. Elektronik ve basılı kitap işinin kıyaslaması tartışmakla bitmez. Kimisi ağır oluyor kütüphanemi tabletimde taşıyorum der. Kimisi elimle kağıdı çevirmezsem kağıt kokusunu almazsam keyif alamam der. Kitap evlerinin kafe ile birlikte sunulması var olan bir şey şarap fikrini ilk sizden duydum. Ço katlı bir işyeri olursa okuam salonu da oluşturulabilir.

   Reply
 28. merhaba çevreye ve doğayı temiz tutacak bir projem var geridönüşüm ve elyaf tessisi kurmak istiyorum en az 80 kişi istidam edeceğim bu tesis içinhibe alabilirmiyim

  Reply
 29. merhaba benim aklımdaki poje memlekatim olan zonguldak da MG.DANILS (fesfut)bayiliği almak istiyorum.Ama bunun için hiç sermayem yok bu iş zonguldak da tutar ve enaz 10veya 15 kişiye isdihdam sağlamış oluruz cevabınızı bekliyorum saygılar.

  Reply
  1. Hibe zaten en fazla 37 Bin TL fast food restaurant zinciri Mc Donalds’ın franchise ücreti ise bunun bir kaç katı olduğu için zaten yetmez. Ayrıca bayiliklere destek verilmemesi bir yana hiç sermayesi olmayana da destek verilmiyor. 27 Bin TLlik hibe isteyene hibe verilmsei için en az 5 Bin TLlik kısmının başvuranda olması gerekiyor. Siz ise hiç sermayem yok dediğiniz için başvuru şartlarını taşımıyorsunuz.

   Reply
 30. merhaba ben büyük bir kozmetik firmasının ürünlerini satıyorum.Sosyal Yardımlaşmanın izniyle bölgemiz belediyesinin verdiği izinle sokakta 10 kişilik bayan takımıyla satış yapıyoruz.Onlar elişi,yiyecek satıyorlar.Ancak kışın soğundan yazın sıcağından işimde istediğim performansı sağlıyamıyorum kışın kar yağmur,yazın kavurucu sıcak çok zorluk çekiyorum bu yüzden ufak bir dükkan açıp ev yemekleri yapıp satmak ve diğer işimide yanında devam ettirmek istiyorum.Yaptığım işden dolayı çevrem genişledi müşteri potansiyelim var ancak mekanım yok.Eşimin üzerinden ssklıyım başka sosyal güvencem yok eşim emekli bankadan kredi kullanamıyorum 12 yaşında yıllardır tedavi gören böbrek hastası bir kızım var çok büyük bir mali sıkıntı yaşıyorum nereye başvurabilirim lütfen yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim.

  Reply
  1. Eşiniz üzerinden sağlanan sağlık yardımıdır. Sosyal güvence şartı derken sizin emekliliğiniz için yatırılan primelrden bahsedilmektedir. Bu yüzden sosyal güvenceniz yok. İş plannız hazırsa ve sermayenin üçte biri nakit olarak hazırsa İŞKURa müracaat ederek işsizlik kaydınıız yaptırabilir ve kurslara kabul dönemini bekleyebilirsiniz. Yaptığınız iş içinse esnaflardan dükkanalrının önü yada içinden küçük bir satndlık yer talep edebilri gerekrise cüzi bir kira ücreti de ödeyebilirsiniz. AÇık yemek üretimi ile kozmetik ürünlerinin aynı işletmede olması gıda ürünleri etkileme ihtimalinden dolayı sıkıntı yaratabilir. Bunu da bir araştırın bence.

   Reply
 31. merhaba ben 20 yıldır bayan kuaförlügü yapıyorum 7 yıldırda kendi salonumu işletiyorum,iş yerimi büyütmek ve daha farklın cihazlar almak için biraz daha sermaye;ye ihtiyacım var şu an benim hazırda 20 bin tl param var aceba bende teşvik alabilirmiyim şu an 10 personel çalıştırmaktayım eger bu işim olursa bi 10 personel daha almayı düşünüyorum.teşekkürler.

  Reply
  1. Nihayet şartlarına göre destek arayan uygun birisi çıktı. Siz doğrudan KOSGEBe başvurup konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Sizin KOSGEBe KOBİ kaydınızın yapılması gerekiyor. Ayrıca İŞGEM (İş Geliştirme Merkezi) destekleri hakkında da bilgi talep ederseniz aradığınız uygun destekleme hakkında bilgi alabilirsiniz.

   Reply
 32. Öncelikle merhabalar.Ben Elektrik-Elektronik Müh. son sınıf öğrencisiyim.Babam tekstille uğraşıyor ve bende 4 yıldır aktif olarak üretim ve satış aşamalarında rol alıyorum.Okulumun Sakarya’da olmasından dolayı satış ve müşteri ziyaretleri amacıyla çevre şehirlere ve özellikle İst.a her hafta sonu gidiyorum.Öyle görüyorum ki kendimi bir taraftanda tekstil okudum elektrik yanında.2 yıl önce KOS-GEB Girişimcilik eğitimini aldım ve destek kredisi almaya hak kazandım.Mevcut işletmemize ortak olursam bu destek ve hibeyi almamda sakınca olur mu olmazsa ortaklık yüzdesini hangi oranda belirlemek avantajlı olacaktır?Bir taraftan da ipekyol kalkınma ajansının verdiği hibe ve destek programıyla ilgilenmek istiyorum.Kos-geb ten alacağım mevcut kredinin bu duruma etkisi olur mu?İlginize şimdiden teşekkür ederim.

  Reply
  1. Girişimcilik destekleri yeni işletme kuruluşunda veriliyor. Ortaklık için verilmiyor. Bu yüzden babanızın işletmesine ortak olmak için kullanamazsınız fakat bababnız işletmeyi büyütmek için İŞGEM (İş Geliştime Merkezi) desteklerinden faydalanabilir. Aranızda maddi bir ilişki yoksa sizi şimdiden ortak gösterebilceği gibi alınacak İŞGEM desteği sonrası işletmenin yapılan yatırımları karşılığında hisse de alabilirsiniz. Finansman desteği için KOSGEB faizsiz kredi desteği, İŞGEM desteği, işletme yeterince büyükse halka arz (100 Bin TL teşvik desteği veriliyor) gibi yöntemler kullanılabilir. Halka arz için SPK onayı ve sürekli bağımsız denetim şartı var.

   Reply
 33. slm bn kilisten kemal öncelikle onlarca siteden sadece sizin sitenizi begendim çok faydalı bi iş yapıyorsunuz emegi geçen tüm arkadaşlara teşekürlerimi sunarım ben üniversitenin karşısında satlık bi inşaat gördüm 2 katlı biyer şuan param sadece orayı almaya yetiyoo 130000bin tl tutuyor başka param olmadıgından içini yaptırıp cafe türünde bi resturant açmak istiyorum içinin yapımına 150000bin tl gidiyoo herşeyinden. acaba hibeli kradi alabilirmiyim önceden hiç bi iş yerim yoktur yeni başlamak istiyorum daha öncesinde 7 yıllık cafe deneyimim var hertürlü kilis yöresine ait yemek tecrübem var beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim acele olursa iyi olur gidip hemen alacam şimdiden teşekür ederim … kemal

  Reply
  1. Merhaba, Hibe desteği için üst sınır 27 Bin TL. İhtiyacınızı karşılamaya yetmiyor zaten. En az bir yıldır faal işyeriniz olsaydı işinizi büyütmek için 70 Bin TLye kadar faizsiz kredi desteği alabilirdiniz.

   Reply
 34. slm ilginiz için teşekkür ederim ben bu krediyi nasıl alabilirmi bunun ne kadarı hibi geri ödeme şartlarınız nasıl bu kredı bana yetmiyor ama ben bu krediyi nasıl arttırabilirim bir ortagım olsa oda bu krediden yararlanabilirmi ilginiz için teşekkürlerimi sunarım …

  Reply
  1. Krediyi KOSGEB veriyor. Kredi şartı için en az bir yıldır faaliyet gösteren bir işletmenizin olması gerekiyor. Her ortağa ayrı ayrı verilmesi gibi bir durum söz konusu değil. İşletme başına bir adet destekleme yada kredi veriliyor.

   Reply
 35. merhabalar ev hanımıyım, ev ekonomisine katkı sağlayabilmek için bir dikiş atölyesi(tekstil) açmak istiyorum.acaba teşfik piriminden faydalanabilirmiyim.
  ilginiz için teşekkür ederim.

  Reply
 36. Merhabalar…
  Ben yeni calismaya basladim.Sigortam da 1 aylik. Daha onceden kendi isimi kurmak istedim ama sermayem olmadigi icin olmadi. Bu hibe ve destek programlarindan yeni haberim oldu. Sanirim sigortali olmamam lazim ama simdi bu sartlar altinda iskur’a basvurabilir miyim? Tesekkur ederim…

  Reply
 37. benim şu anda mevcut bir elektrikçi dükkanım var hem işimi birazdaha geliştirip hem devlete olan borçlarımdan kurtulmak için hibe kredi alabilirmiyim

  Reply
  1. Devlete olan borçlarınızdan bahsedene kadar her şey iyi gidiyordu. Faizsiz kredi desteği borçlu olanlara değil de işini büyütmek için kaynak bulamyana yardımcı olmak amacıyla veriliyor.

   Reply
 38. ben sigortalı çalışanım işten ayrılmak üzereyim elektrikçi ustasıyım kendim bir işyeri açmak istiyorum sigortam iş çıkışı yapıldıktan ne kadar sonra kredi desteğinden faydalanabilirim

  Reply
  1. İşten çıktıktan sonra işsizlik sigortası ödeneğinizin tmalanmasını da beklemeniz gerekecek. İşten kendiniz ayrılırsanız faydalanamzsınız. Kursa katılan herkes destek alacak diye de bir şey yok. iş planınızın kabul edilmesi gerekiyor. Bu hibe desteğine güvenerek işten ayrılmayın.

   Reply
 39. merhabalar ben inşaat teknikeri olmama rağmen şuan ev hanımıyım.eşimden ötürü s.s.k.lıyım.mesleğime yönelik bir işyeri açarak proje çizimi ve plan kopya işine girmek istiyorum fakat makinaların temini çok yüksek meblada (120000 tl) olduğu için devlet destekli hibe veya krediden faydalanmak istiyorum.bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

  Reply
  1. Hibe Kredi üst sınırı 27 Bin TL ile sınırlı olduğu için işinizi görmeyecektir. Bu derecede yani 120 Bin TLlik hibe desteği verilmiyor. Bunun için kendinize ortak bulmanız gerekecek. Eğer en az bir yıldır faal bir işletmeniz olsaydı İŞGEM destekleriyle bu kadar deseği faizsiz kredi olarak alma imkanınız olabilirdi.

   Reply
 40. merhaba, kardeşim bir araba yedek parçası satan bir parçacıda ssk lı olarak çalışıyor. firmadan ayrılıp kendi yedek parça dükkanını açmak istiyor. bu ugurda evini satıp kendine sermaye yapacak. yinede 100-150 bin tl artı sermaye gerekiyor. bu şartlar altında ne tür bir krediye başvurmalıyız..saygılar, teşekkürler..

  Reply
  1. 100-150 Bin TL büyüklüğünde bir hibe desteği yok. En az bir yıldır faal olan işletmelere 70 Bin TLye kadar faizsiz kredi desteği var. Ayrıca istifa ederek kendi işten ayrılırsa ona da destek verilmiyor. Desteğin amacı birilerinin iş değiştirmesi değil, işsiz olanalrın iş sahibi olarak işsizliğin azaltılamsı.

   Reply
 41. ben anaokul ogretmeniyim elimde kreş açma belgem var 2 yıl anaokulnda calistim kendi kreşimi acmak istiyorum degisik bir projem var elimde biraz sermayemde var ama bu yeterli degil dusunduklerimi gercekleştirmek için sigortam yok babam emekli onuntarafından sıgortaliyim bu benim icin engel olurmu? anaokullarıda bu proje kapsamına giriyormu eger giriyorsa benım bundan yararlanmam için ne yapmam lazım bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim simdiden teşekkurler

  Reply
 42. yakup sarıalioğlu · Edit

  ben 53 yaşında ssk emeklisiyim.türkiyede üretimi olmayan motosiklet ve bisiklet jant teli üretimi üzerine bir atölye açmak istiyorum.bu atölyeyi açmak için 300.000 tl makine ekipman ücreti tutuyor.100.000 tl.de hammadde ve işletme gideri olarak toplam 400.000 tl tutmaktadır.bu tutarın 200.000 tl.sini kendim karşılıyacağım.kalan 200.000 tl.yi 5 yıl ödemesiz hibe kredi olarak alabilirmiyim,alabilirsem nereye başvurmam gerekiyor.teşekkürler.

  Reply
  1. Ortada faal bir işletme yokken bu miktarda bir kredi alamazsınız. 20 Bin TL ile firmayı açıp en az bir yıl borca sokmadan işletebilirseniz. Bir yıl sonunda KOSGEBe başvurup kredi desteği alabilirsiniz.

   Reply
 43. bizim şu an faal durumda naylon geri dönüşüm ve poşet fabrikamız var ama kiracı durumdayız.bina için kiredi nasıl alabiliriz. hammade için yeterli sermayemiz yok nasıl kiredi alabiliriz

  Reply
  1. En az bir yıldır faal ise ve ciddi bir borcu yoksa KOSGEB’den faizsiz kredi desteği ve İŞGEM destekleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Eğer yoksa önce KOBİ beyannamesini doldururp KOBİ kaydınızı yaptırın. İhtiyacınız olan para işleri devam ettirmek için gerekli olan işletme sermayesi ise olumsuz cevap alabilrisiniz. Destekler işleri büyütmeye ve geliştirmeye yönelik projelere verilmektedir.

   Reply
 44. Merhaba,
  Daha önce girişimcilik kursunu ve sertifikasını aldım. Şu an işsizim. Devredilen bir cafe-restaurant var. Burayı almak istiyorum ancak kosgebin 27 binlik hibesinden yararlanmak için nasıl bir süreç izlemem gereklidir sormak istiyorum size. Aklımdan geçen şu; şahıs şirketimin açılış prosedürlerini yapıp, devreden kişiyle de anlaşıp dükkanı boş şekilde kiralamak ve bu şekilde başvurmak; destek onayı gerçekleştikten sonra depoya kaldırılmış malzemeleri devreden şahıs tarafından faturalandırılarak ( 2.el ve 3 yaşından küçük) 10bin Tl lik demirbaş desteği kapsamında satın aldığımı göstermek. Belkide buna hiç gerek yoktur, bu konuda bilgi almak isterim sizden. Diğer bir hususta kosgebin cafe-rest. işinde destek verme ihtimalini yükseltmek için ne sunabilirim onlara, mesela turizm-otelcilik teknik mezunu bir genci istihdam etmek ikna edici olur mu?

  Reply
  1. Desteği alabilmek için lokanta gibi yemek sunumunun ağırlıklı olduğu bir işletmeye dair bir iş planı hazırlayarak başvurmanız gerekecek. İçecek ağırlıklı yada kıraathane gibi vakit geçirilecek yerlere destek verilmiyor. Personele değil gigişimciye destek verileceği için istihdam edilecek personelin pek bir önemi yok.

   Reply
 45. Projesi kabul edilen girişimciye işletme kuruluş desteği için 5 bin, kuruluş dönemi makine, teçhizat ve ofis donanım desteği için 10 bin, işletme giderleri desteği için de 12 bin lira verilecek. Bu 12 bin lira girişimcinin ayakta kalması için yıl içinde parça parça ödenecek. Bu şekilde bir destek var. Daha başka yok. Bunun için İŞKURda işsizlik kaydınızın olması, sigortanızın olamamsı ve 18 yaş üstünde olmanız gerekiyor. Şartları sağlıyorsanız İŞKURa başvurabilirsiniz.

  Reply
 46. merhaba ben devletin sagladıgı teşvikten faydalanmak istiyorum gıda üzerine fabrika açmak istiyorum projem ve planım hazır nereye başvurmam gerekiyo ve alabilirmiyim yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler.

  Reply
 47. merhaba ben inşaat malzemeleri ilgili bir iş yeri açmak istiyorum dükkanım hazır ama yeterli sermayem yok. konyada ikamet ediyorum nereye baş vurmam gerekiyor.yardımcı olmanızı rica ediyorum .teşekürler

  Reply
  1. Sosyal güvencenizin olmaması, sermayenin en az üçte birinin hazır olması, girişimcilik kurusnu başarıyla tamamlamanız gibi şartları sağladıysanız KOSGEBe başvurabilirsiniz. Şartlar sağlanmıyorsa bankaya başvurmanız gerekiyor yada ortak bulabilirsiniz.

   Reply
 48. turizm işletme mezunu olup halen bu sektörde çalışmaktayım ankara bölgesinde öğrencilere özel butik otel(öğrenci evleri) açmak istiyorum kiralık olarak tutabileceğim otel yapmaya müsait binalar var ama maddi desteğe ihtiyCIM VAR

  Reply
 49. hasan kılıç · Edit

  2004 yılından bu yana mobilya imalat sektöründe hizmet veriyorum.yeni bir iş kurmak istiyorum ama maddi olarak sıkıntılar var nereden ve nasıl kredi alabilirim.
  2 adet arsalarım var

  Reply
  1. Yeni iş kurmaya yönelik destekler işsizlee ve sosyal güvencesi olmayanalara belirli şartlar altında veriliyor. KOSGEB destekli faizsiz krediden faydalanabilmek için en az bir yıldır faal borçsuz bir işletmenizin olması lazım. Ayıca işinizi büyütmeye yönelik proje istiyorlar. Diğer her türlü kredi için bankalarla görüşmeniz gerekecektir. Önceliği kamu bankalarına verebilirsiniz.

   Reply
 50. Merhabalar,
  Otomativ sektöründe çalışmaktayım ve artık kendi işyerimi açmak istiyorum yüzmetre karelik babamın dükkanı var bunu değerlendirmek için otomativ söktöründe zımpara makinesi, bant, silikon, boya, zımpara vs, vs, gibi malzemelerin pazarlamasını yapıcam, konuyla ilgili devlet teşvikli kredi kullana bilirmiyim yardımcı olurmusunuz.

  İyi çalışmalar.

  Saygılarımla.

  Reply
 51. özkan çakıroğlu · Edit

  S.A. benim yol kenarında bir tarlam var kaymakamlığa baş vurdum. Projem onaylanmış bana dedikleri inşaatını yap içini biz döşeriz 3/2 kısmını gerisi bana ait ama yapacağım inşaatta büyük sermaye istiyor nasıl karşlayabilirim devletin yardımı ne olabilir inşaat hakkında

  Reply
 52. S.A. ben turizmde çalışıyorum ama kişisel nedenlerimden dolayı kendi işimi kurmak istiyorum harfiyat nakliye kömür işi yapmak istiyorum bu iş için teşvik kredisinden faydalanabilirmiyim veya nasıl bir yol tavsiye edersiniz

  Reply
 53. 38.yasındayım kendı işyerımı acmak ıstıyorum..kendım kuaförum ve bu zamana kadar hep işçi olarak calıştım maddı durumum olmadıgından kendı işyerım olmadı şimdi devlet desteklı.işyerı acmak ıstıyom..bağkurda kaydım var ama 1 senedır ödeme yapamıyom..durumum zayıf..işyerı açmam ıcın devlet destekten faydalana bılırmıyım ılgınıze tşkk..ederım…

  Reply
 54. iyi günler yorum ve cevaplardan etkilendim yazmak istedim umarım olumlu bir cevap alabilirim sizden. ben kümes hayvanları başta olmak üzere büyük baş ve küçük baş hayvanların da yer alacağı bir çiftlik düşünüyorum fakat proje çiziminde tecrübem yok valiliklerde ise projelerin değerlendirildiğini biliyorum bu proje çizimini nasıl yapabilirirz bunun için hangi kurumdan destek ve belgi alabilirim ayrıca kurmak istediğim çiftliğin yanı sıra süt ürünlerine yönelik bir fabrika da düşünüyorum yani iş ile birlikte en az 20 kişiye istihdam sağlayacağım bunun da katkısı olur sanırım devlet bünyesinde şunu sölemeyi unuttum sermaye olarak elimde hiç bir şey yok beni aydınlatırsanız gerçekten çok memnun olurum.. şimdiden teşekkür ederim.

  Reply
  1. Kümes hayvanları, küçükbaş hayvanlar ve büyükbaş hayvanlar için birbirlerinden uzakta olmalı. Sağlık konusundan riskli. Üçü yada ikisi bir arada olmaz. Süt ürünlerine yönelik bir şeyler de düşünüyorsanız büyükbaşı öneririm. Bunun için Tarım il Müdürlüğü ile görüşmeniz gerekecek. Oradan size gerekli bilgilendirme yapılacaktır. Proje çizimi ve tesis kurulumunu yapan özel firmalar var. Proje için animasyon vs de hazırlıyorlar. Sermayenin olmaması sıkıntı yaratacaktır çünkü gerekli hazırlıkların yapılması ve damızlıklar için bir miktar sermaye gerekli olacaktır.

   Reply
 55. selam.
  kosgeb girişimci destek projesi ne başvurdum, kosgeb tarafından bana soylenen
  bolgesel kalkınma ajansına basvurarak 60 saatlık kursu bitirip aldıgın sertifika ile birlikte uygulamak istediğim proje ile kosgebe müracat edin şeklinde.
  takıldıgım nokta, 3 projem var, sundugum proje 1 fakat onu icra edecek sermayem 0.
  kosgebe sundugum proje degeri 50,000tl
  yukarda vermiş oldugunuz cevaplara bakarak sanırsam belırlı bir yüzdenin bende olması şartı aranmakta. eger oyle ise kaybettım anlamına gelir.
  ama kosgebe sunmadıgım bir diyer proje için benden istenecek olan belirli miktardaki sermaye gösterebilirim.
  sorum şu projeler arası degişiklik yapabilirmiyim yoksa 50,000tl lık projeye basvurdum onun üzerinden işlem yapılır da şansımı mı köreltmiş olucam.
  teşekkür ederim…

  Reply
  1. Daha başvurup projenizi sunammaışsanız istediğiniz birini başvurmakta özgürsünüz. Sermaye yoksa destek alamazsınız. Sermayenin en az üçte biri sende olamlı. 50.000 TLlik projenin 27 Bin TLsini KOSGEB karşılar geri kalan 23 Bin TL sende olmalı. 27 Bin TLnin 12 Bin TLsi işletme sernmayesi olduğundan bir yıl içinde parça parça verilecektir. Bu yüzden bu kımın da sizde olması 35 Bin TLnin sizde olması işinizi kolaylaştıracaktır.

   Reply
 56. dul bir bayanım ve iki çocuğuma bakmakla yükümlüyüm.kendi işimi kurmak ve çocuklarımada yeterli zamanı ayırarak onları en iyi şekilde yetiştirmek istiyorum.devletimizden yardım ve destek bekliyorum.yardımlarınız için teşekkür ederim

  Reply
  1. Eşinizden yada babnızdan maaş almıyorsanız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurup 250 TLlik dul maaşına başvurabilirsiniz.

   İş kurma destekleri için de sosyal güvencenizin olmaması, işsizlik kaydınızın olması, Girişimcilik kurusuna katılıp bitirmeniz ve iş planınızı KOSGEBe kabul ettirmeniz gerekiyor.

   Reply
 57. oturmakta olduğun apartmanın bulunduğu konum çok iyi ama daire depremden önce yapılmış kentsel dönüşüme mülk sahipleride destek olabilir .ben 10 dairelik apartmanda tek daire sahibiyim ama dairelerin bir kısmı satılmakta devlet bana 1,5 milyon kredi verse bende apartmanı yıkıp yeniden yapsam fazla değil 1.5 yıl en fazla parasını geri öderim .biraz hayal kuruyorum gibi gelebilir ama dairelerin yenisi bulunduğumuz konumda 300-350 bin tl en kötü şimdi 3 kardeş olduğumuz için apartmanı sıfırdan diksem 7 dairesini satsam abimlere ve bana 1 er daire bıraksam aldığım krediyide hayli hayli öderim.geri öedemek garanti zarar yok yetkili mercilere fikrimi iletirseniz sevinirim.

  Reply
  1. Hayal değil de istediğiniz sektöre destek KOSGEBde yok. Deprem bölgesinde kaymakamlıklar sanırım irileri destek veriyordu. Onu araştrın bence. Oturulabilir raporu olanlara güçlendirme desteği yıkılanalra da konut yardımı bir yardım vardı.

   Reply
 58. 26 yaşında ve bu güne kadar hiç sigorta girişi olmayan bi gencim, 2 işletme sahibiydim yanlız hiç birinin ruhsatı benim üzerime değildi ve her 2 sinide devrettim şuan hiç bir iş yapmıyorum. oto park ve oto yıkama alıp işletmek istiyorum fakat almak istediğim yere maddi gücüm yetmiyor yetmeside imkansız ki bu bahsettiğim yer yıllardır kazanan faal durumda olan yakın bi arkadaşımın kendi yeridir (ruhsatlı).. şimdi devrediyorlar ve bende almak istiyorum fiyatı 490.000 tl bunun için ben ne yapabilirim nereye başvurmam gerekioki bukadar yüksek meblalı bi karedi alayım? http://www.sahibinden.com/ilan/emlak-isyeri-satilik-otopark-oto-yikama-detayli-temizlik-merkezi-satilik-68500161/detay bu adresteki iş yerini alabilmem için ne yapmam gerekiyor? tabi devletin bu yönde bi desteği varsa… şimdiden tşkkr ediyorum.

  Reply
  1. Birincisi KOSGEBin desteklediği sektörler arasında değil ikincisi de üst limit 27 Bin TL olduğundan ihtiyacını karşılamıyor. Bu yüzden piyasadan ortak bulman gerekecek. Banaklardan da hiç bir olmadan kredi çekmen zor. Bahsettiğin fiyata bina da dahilse ipotek değeri bile yeterli olmayabilir.

   Reply
 59. keziban yıldız · Edit

  eşim iflaz etti benim adıma adopen pencere imalatı şahıs firması kurdu ne gibi kredi alabilirim imalat yapabilmek için makina parkuruda lazım

  Reply
  1. En az bir yıl sonra işinizi büyütmeye yöenlik bir proje ile KOSGEBe başvurabilirsiniz. O zaman ilk iki yılı ödemesiz sıfır faizli krediden faydalanabilirsiniz. Bu arada KOBİ kaydınızı yaptırıp bilgilerinizi güncel tutun. Başvuru anında borç durumunuzda aşırı bir miktar olursa reddedilebilirsiniz.

   Reply
 60. şuan kendi işyerim var mobilya ve halı üzerine ancak işlerin durgunluğundan kaynaklanan büyük bir maddi bi sıkıntı içindeyim kosgeb kaydımız var ve bundan nasıl yaralanabilirim kredi olarak

  Reply
  1. işinizi büyütmeyte yönelik bir projeniz varsa KOSGEBe başvurabilirsiniz. Bu kredi desteği borcu olanların durumalrını düzeltmeleri yada uzun vadede iflası önlemek için verilen cansuyu kredisi niteliğinde değildir. İstihdam arttırıcı ve büyümeye yönelik projesi olanların büyümesine yardım ederken işsizliğin azaltılmasına katkı sağlamaktır.

   Reply
 61. merhaba,

  6 yıldır sinema işletiyorum. ve şuan iflasın eşiğine gelmişim.devletten faizsiz geri ödemeli kredi almak istiyorum ve ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler

  Reply
  1. Sektör nedeniyle alamazsınız. Promosyon çalışması yapın. Salonların boş olduğu gün ve seanslara yarı fiyatına gösterim koyun. Örneğin filmler Cuma günleri geldiğinden Perşembe günleri buna uygun oalbilir. Okul ve mesai saatlerinde ev hanımlarına odaklanın. Perşembe günü 14:00 seansında ev hanımlarına %50 indirim gibi.

   Reply
 62. Evet , şuna katılıyorum ben de dahil bir çok kişinin mükkemel projelerinin olduğundan eminim.Hibe kredilerinin veya yardım kredilerinin ,kullanılmadığı için geri iade edildiğini o
  okudum.önce sizin bunu iyi takip etmeniz gerekir.
  Bırakın kredi almayı ,kirası 200 tl olan mahale içinde dikiş dikmek için tuttuğum bir dükkandan vergi istedikleri ve yaptıramadığım için devam ettiremedim .üretmek güzeldir .İzin verseler .Biz sizin söylediğiniz kredilere ulaşamıyoruz. Bize yardımcı olun .Ben ev hanımıyım üretmeği seviyorum ,şimdi bir projem var kime gideyim .Buna inanayımmı

  ,

  Reply
  1. İzin veriyorlar. İşinizi yasal olarak yapın sadece. Şimdi ben size gelsem bir kıyafet diktireceğim desem ama ölçü vermem desem olur mu? Olmaz. bu yüzdn sizin de müşterinizin sizin taleplerinizi karşıladığı gibi devletin taleplerini karşılamanız gerekiyor. Bu işi yapan herkesten vergi alınırken sizden neden vergi alınmasın? Bu sefer diğerlerinden nasıl vergi tahsilatı yapılacak? Eğer tek başına dükkan işletecek kadar kazancınız olmuyorsa olanların yanında maaş karşılığı yada iş başına ücret karşılığı çalışabilirsiniz.

   Şartları taşıyan kişilerin başvurusu az olunca arta kalan para iade ediliyor. Hadi bunları da şartları sağlamayanlara dağıtalım deme lüksleri yok. 1000 TLye kadar verilen geri ödemeli mikro krediler var. Bunları alarak kurdukları küçük işleri atölyelere çevirip yanında 10-15 kişi çalıştıran kişiler var. Bir yandan da tüm işi devlet halletsin diye bekleyenler var. Ondan sonra devlet vermiyor vs. Devlet şartlarını açıkça sıralamış.

   – İşin varsa devam et istifa edip gelme.
   – İşin yoksa, gelirin yoksa, üretime dayalı ve istihdamı destekleyeci bir projen varsa gel.
   – Önce Girişimcilik kurusnu bitir. Kurs sonunda öğrendiklerinle iş planı hazırla.
   – Sermayenin üçte ikisi benden bu yüzden en az üçte biri sende olsun paran yoksa gelme diyor.

   Buna rağmen her gün en az üç kişi hiç sermayem yok develet bana iş kursun diyor. Sen şartları sağla devlet sana yardım eder.

   İşyeri açınca hiç satış yapamasanız bile her ay:
   – Bağ-kur ödeyeceksiniz.
   – Dükkan kirası ödeyeceksiniz.
   – Elektrik, su, telefon vb giderleriniz olacak.
   – Gelen giden müşterişye ikram ettiğiniz çay, kahve, meşrubatın masrafını ödeyeceksiniz.
   – İkinci yıldan itibaren vergi ödeyeceksiniz.
   – Tek başına yapamaycaksanız personel alacaksınız bunun maaşını, ssksını vs ödeyeceksiniz.

   Üstelik müşterinizi de siz bulacaksınız. Ben işyeri açtım herkes bana gelsin diye beklemeyeceksiniz. Çoğu kişi sürekli alışveriş yaptığı yere sadıktır kolay kolay orayı bırakıp size gelmez. Sizin bu konuda fark yaratmanız ve tecih edilebilir olmanız gerekecek. Gördüğünüz gibi işyeri sahibi olmak kolay deil. Tüm bunları kendi imkanlarıyla yapıp vergilerini ödeyenler varken devlet her isteyene şartsız para verse bunlar isyan eder.

   Reply
 63. benim hiç sermayem yok kendıme ufak caplı bı corap ımalathanesı kurmak ıstıyorum bana nasıl bı yardımcı olabılırsınız 25-30bn lıra civarı yeterlı

  Reply
 64. 2005 yılından beri inşaat tenekeciligi yapmakdayım. iskele imalat işi yapmak istiyorum.bu konuda devletten veya kosgeb den hibe seklinde bir yardım alabilirmiyim.Ne kadar bi tutarda yardım yapılabilir.2005 ten berıde esnaf sicil kaydım mevcut

  Reply
  1. Hibe alamazsınız çünkü hibe almak için işsiz olmanız lazım ama iki yıl geri ödemesiz kredi almanız mümükn. Bunun için KOSGEBe KOBİ kaydınızı yaptırdıktan sonra işinizi büyütmeye yönelik detaylı projenizle KOSGEBe başvurmalısınız.

   Reply
 65. bizim bi arkadaş dekoraasyoncu dükkanı açatı 1 ay oldu 14000 tl sermayesi var devletten destek kredisi alabilirmi nasıl alır bizi bilgilendirirmisiniz tşk.

  Reply
 66. merhaba ben şu an çalışıyorum ( SSK) fakat kendi işimi yapmak istiyorum. bunun içinde aklımda özürlüler için eğitim merkezi kurmak var. bunun için devletten yardım alabilirmiyim. geçenlerde başbakanımız acıklama yapmıştı eğimde devlet desteği olacak diye bunun için yer vs tahsis edilecek diye lütfen bilgilendirirmisiniz.

  Reply
 67. ben amasya merzifonda fırın işletmeciligi yapmaktayım yanımda suan 20 kişi calısmaktadır ama ben organize sanayid faben yararlanmak istiyorum aklımdaki iş poset fabrikası ne yapmam lazım bana yardımcı olabilirmisiniz yani yanımda daha fazla insanlara ekmek vermek istiyorum

  Reply
 68. Merhaba ben işsizim su bayiliği alarak kendi işimi kurmak için devletten hibe kredi almak istiyorum ne yapmam gerektiği konusunda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim teşekkürler..

  Reply
 69. Merhaba ben ve kardeşlerim büyük baş hayvancılık yapmak istiyoruz bizim bunu için azda olsa imkanlarımız ver.imkan bakımında yerimiz var ama paramız yok şuan otuz yaşındayım on yaşında iken babamı kaybettim babamda bu işle meşguldu.yaşımızın o işi yürütmek için yeterli olmadığında babamın vefatından sonra işe aile büyüklerimiz son verdi, yanlız bir bugün bu işe yeniden başlamak istiyoruz bi yaylamız var birde ilçenin içinde 1000 m2 yakın yerimiz var biz zaten eskidende bu işi burda yapıyorduk.işti yaylanın tapusu büyükbabam ve babamın adına çok varisi var ama hiç kimse ilgilenmiyor biz burayı eskisi gibi kalkındırıp burda büyük baş hayvan yetiştirmek istiyoruz ama hiç paramız yok ne yapabiliriz

  Reply
 70. Merhabalar ben kocaeli gebzede ikametgah ediyorum ben tavuk çiftliği açmak istiyorum bunun için napabilirim yalnız bildiğim kadarıyla her bölgede tavuk çiftliği kurulamadığı için ben tarla falan araştırmadım yani devlet bana kredi verirse ben devletin uygun gördüğü yerde tarla alıp üzerine çiftlik kurmak istiyorum kendi sermayem yok onun için bunun tamamını devlet karşılarmı aldığım tarla kurduğum çiftlik ödeyemezsem devlete kalabilirki ben ödeyeceğime inanıyorum çünki bu konuda bildiğim 5 yıla kadar fısatlar veriliyormuş 5 yıl sonra ödeme başlıyormuş

  Reply
 71. 2, olarak demişsinizki devet sermayenin 3te birini sizden 3te 2 sinide kendisi veriyor tavuk çiftliği için ne kadar bir sermaye gerekli bide var olan tavuk çiftliğini adam satıyorsa ben almak istesem bunada destek olurmu devlet şu çiftlik konusunda detaylı bilgi birikimine ihtiyacım var

  Reply
  1. Hazır kurulu çiftliği devralsanız da yenisini de kursanız KOSGEB sizi desteklemez. Hayvancılıkla Tarım, Gıda ve Hayvancılık bakanlığı ilgileniyor ve Tarım il Müdürlüklerine başvurmanız gerekiyor. Bir çiftlik 150 Bin TLye filan mal oluyor. Bu fiyat kapasitesine göre de değişiyor. Veteriner, yem vb konularda anlaşma yapacağınız tavuk frması size yardımcı oluyor fakat kurulum maliyetlerini kendi imkanlarınızla karşılamanız gerekiyor.

   Reply
 72. gıda ve süt ürünleri üzerine bir şirket kurdum. yarısına maliye hazinesi hisseli bir fabrika arsası aldım buraya bir mandıra kurmak ve süt ürünleri üretmek istiyorum (peynir kaşar.vb.)
  hiçbir ekipmanım yok yani fabrikayı yapınca içinede makina ve techizat alamalıyım. ama sermayem kısıtlı. öncelikle inşaatı yapmak yada inşaat malzemeleri için bir destek almalıyım olursa bu destekler faizsiz kredilerde olabilir (kosgep proje çıkar çıkmaz çok uğraştırıyor mümkünse bir danışmanlık firmasıylada çalışabilirm işi garanti olan) bana nasıl yardımcı olursunuz.

  Reply
  1. Şirketi kurmadan başvursydınız 30 Bin Tllik geri ödemesiz hibe desteğinden faydalanma ihtimaliniz çok yüksekti. Şirketi en az bir yıl aktif olarak çalıştırmadan da ilk iki yılı geri ödemesiz kredi desteğinden faydalanamazsınız.

   Reply
 73. levent demirkapı · Edit

  biz iki arkadaşız güzel purojelerimiz var nasıl ve kimden yardım alailiriz sermayemizde çok degil kısıtlı bize yardım cı olursanız seviniriz

  Reply
  1. Bir hasta hastaneye gitmiş ve danışmadaki görevliye ben hastayım hangi doktora gitmem lazım demiş fakat şikayetini yada neresinden şikayetçi olduğunu söylememiş. Danışmadaki görevli hangi polikliniğe sıra versin? Parmağı kırık birine göz doktorundan sıra verilmez. Kulakları çınlayan birine de kalp doktorundan sıra verilmez.

   Reply
  1. Sanayi üretimi olmadığındn KOSGEB desteklemez. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı bir konu olduğundan Tarım İl Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

   Reply
 74. müslüm özdemir · Edit

  merhaba öncelikle teşekkürler bu hizmetten dolayı. ben zonguldak’ta arazimize ceviz fidanları dikmek ve yetiştirmek istiyorum. acab nerden destek alabilirim. nasıl bir yol izlemeliyim destek konusunda.

  Reply
  1. Bir değişiklik olmadıysa en az bir yıl kesintisiz çalışma şartı vardı. Sizlerin de 9 aylık çalışmanız olduğundan yararlanma imkanınız olmuyor sanırım. İŞKUR yada ALo 170 danışma hattından daha doğru ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Reply
 75. Selam, 30 bin lira sermayem var, İstanbul’da kuru temizleme firması devir almak istiyorum ancak istenen miktar 60 bin lira, burayı devralmak için kuracağım firmaya devlet destek olurmu? Olursa nereye başvurmalıyım?

  Reply
 76. slm ben metal üzerine bi atölye acmayı düşünüyorum ama gic param yok devletten teşvik kıredisi ala bilirmiyim ala bilirsem napmam lazım

  Reply
 77. ben şuan bir iş yeri açıyorum kiramı ödüyor makinalarımı ve aracımı alıyorum ama elimde mal almaya sermayem yok ne yapabilirim nerden destek alabilirim

  Reply
 78. Merhaba.. 3 kişi ortak bir kafe devralmayı düşünüyoruz. Benim ortaklık payım yaklaşık 30 bin tl. Yaklaşık 15 bin tl sermayem var. Bu teşvik kredisinden faydalanabilirmiyim.Eğer faydalanabilirsem ne yapmam gerekiyor.Yardımcı olabilirseniz sevinirim teşekkür ederim..

  Reply
 79. İşletmek amacı ile kiralık olarak her hangi bir turistik bölgede butik otel,motel vb .. bir iş kurmayı düşünüyorum bu konuda belirli bir sermayem var bunun ile ilgili hibe yada faizsiz kredi alabilirmiyim yada ne yapabilirim..

  Reply
 80. Merhabalar.25 yaşındayım şuan işsizim 3 de 1 lik desteği karşılamak koşuluyla bilişim yazılım üzerine kafamda tasarladığım bir projem var.Bu konuda devlet desteği oluyomu.Bu projemi kendi kuracağım işyerinden sürdürüp (aynı zamanda web tasarımı vs.) giderlerimi alacağım bu destekle bir müddet gidersem diye düşünüyorum.Yazılım üzerine devletin ne gibi destekleri var.Yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar

  Reply
  1. KOSGEB imalat sektöründe faaliyet gösteren firmalarla ilgilendiğinden sizin bahsettiğiniz yazılım sektörü destekleme kapsamında değil. Fakat TÜBİTAK ile görüşebilirsiniz. Ücretli ücretiz alternatifleri bulunan kasa vb bir programdan farklı bir yazılım ise dstek alabilirsiniz.

   Reply
 81. 22 yasında unıversıte mezunu bırıyıım ve sigorta hasar danısmanlık alanında falıyet göstercek bir şirket kurmak istıyorum.çok bır malıyet gerekmıyo ama ıhtıyaclar ve gereklı seyler ıcın bi para sart tabı.sermayem yok.pekı ben bu kredi ımkanından yararlanabılıyomuyum?

  Reply
 82. Merhaba ben 26 yaşında bir girişimciyim 2009 yılından bugüne gıda toptancılığı yapıyorum ama sattığım sadece kültür mantarı üzerine bu işimi büyütmek yetiştiriciliğini yapmak ve yanında bıldırcın yumurtası üretiminde yapmak istiyorum proje hazırlamak sorun olmaz diye düşünüyorum ama maliyetinin yüksek bir mebla olacagını düşünmüyorum tahmini bir rakam olarak 30bin ile 40 bin arasında değişeceğini düşünüyorum laki kendime ait o iş için bir birikimim ve sermayem yok.KOSGEB in karşıladığı tutarın kalanını TARIM KÖY İŞLERİnden teşvik olarak alabilir miyim?. fakat bu teşvik ve hibe kredileri ile ilgili hiç bir bilgim yok bana nasıl yardımcı olabilirsiniz.şimdiden teşekkür ediyorum..

  Reply
  1. EMrah Bey,

   KOSGEB yada diğer kamu kurumalrının hiç biri anahtar teslimi iş kurmaz maliyetlerinizi karşılamaz. Size sadece destek vererek yardım eder. Bu da şu demek oluyor. Siz belli maliyetlere katlanacaksınız ve sermayeniz olacak yetmeyen kısmında belirli yüzdelerde devlet yardımcı olacak. Bu desteklemeler belirli bir üst limite sahip olduğu gibi toplam yatırımın belirli bir yüzdesini kapsamaktadır. Mantar ve yumurta için Tarım, Gıda ve Hayvancılık bakanlığı destek verir ama KOSGEB vermez. KOSGEbden destek alamk için üretim yapmanız lazım. Örneğin yumurta paketleme makinasi vs için bir yatırıma destek alaiblirsiniz. Hibe kredisi alamk için de işsiz olmanız gerekiyor. Gıda toptancılığı yaptığınız için (BağKur nedeniyle sosyla güvenceniz olduğundan) başvuramazsınız.

   Reply
 83. Merhabalar ben corumda unw ögrencisyim kucukk bir doner dukkannii acmak istiyorm sermayem az ama dewletten kredi alma sansim varmidir?

  Reply
 84. evlibir insanım.daha önce küçük bir projeyi sydv na sunmuştum.ama ne yazıkki personel yetersizliği mazereti ile kabul ettiremedim.2 tane üniv öğrencisi okuttuğum için sermaye olarak kullana bileceğim parayı işçilik yaparak biriktiremiyorum.projem çok basitti ortalama 50 metre kare dükkan içerisinde bilgisayar onarımı, uydu kurulumu, köntörcülük ve spot malzemeleri satışı için bir işyeri açmaktı.10,000 tl gibi bir sermaye yetiyordu.kendime ve işime çok güveniyorum.acaba devletimiz bu vatandaşına bir şans tanırmı??yoksa işsiz doğdun işçi öleceksin kanunu benim üzerime işlemeye devammı edecek.

  Reply
  1. Projenzi kabul ettirecek şekilde yeniden gözden geçirebileceğiniz gibi ortak bularak da bu işi yapabilirsiniz. Devletimiz her peoje sunana destek sağlasaydı parası olanlara haksızlık edilir ve haksız rekabet oluşurdu. Bu yüzden projeler ince elenip sık dokunduktan sonra kabul edilmektedir.

   Reply
 85. ben 37 yaşındayım evlere temizliğe gidiyorum fakat kendi işimi kurmak istiyorum. Küçük şirin bir pastane açamak istiyoruz kızkardeşimle beraber. Devletten hibe kredi alabilirmiyiz , bunu için nereye nasıl başvurmalıyız ? şimdiden teşekkürler

  Reply
 86. merhaba ben kosgebden yararlanarak kendi işimi kurmak istiyom ikinci el otobüs alıp ilcemde yolcu taşımacılığı yapmak istiyorum ilcemizde olmadığı için şart şehirler arası yolcu taşımacılığı .bana nasıl yardımcı olabilirsiniz teşekkürler….

  Reply
  1. KOSGEB Sanayi ve Ticaret Bakanlığına bir kurumdur. Ulaşım gibi sektörler Ulaşım ve Haberleşme sektörünü ilgilendirmektedir. Bu yüzden KOSGEB üretime dayanmayan iş fikirlerini desteklememektedir.

   Reply
 87. mehmet keremoglu · Edit

  ben 35 yasindayim almanyada yasiyorum bu yazdiklarinizi inceledim devlet kredisi dedigimiz sey paran varsa gel sana yardim edelim isin olmazsa senin is yerini elinden liriz zaten sen bu paranin karsiliginde is yerini ipotek edeceyiz calismazsa sorun degil biz el koyariz senin is yerine gibi birsey oluyor, teminat gösterecek herkes zaten sagdan soldan kendine destek bulabilir.Yani burda anlasilan devlette göstermelik yardim yapiyor parasi olana zaten herkes yardim eder olmayana yardim yok keridnin bence hic bir anlami da yok.

  Reply
  1. Tamamen yanlış anlamışsınız. İşyerini ipotek etme yada devletin el koyması gibi bir durum yok. Amacınız devleti dolandırmak değilse, gerçekten iş kurmaya niyetiniz varsa (yanınızda birilerini de çalıştırabilecek bir iş olamsı tercih sebebi) ve işi yürütebielcek kapasiteye sahip olduğunuzu KOSGEB’e sunduğunuz iş planıyla gösterebilirseniz parayı karşılıksız, geri ödemesiz ve ipoteksiz olarak alıyorsunuz. “parasi olana zaten herkes yardim eder” sözünüzde ısrarcı iseniz parası yetmediği için işini kuramayan sektör nedeniyle de KOSGEBin destek vermediği kişileri size yönlendireyim siz tamamlayın gereken parayı.

   Reply
 88. Tekstil mühendisiyim ve 3 yıldır özel bir şirkette çalışıyorum . Devlet desteği alarak kendi atölyemi kurmak istiyorum . En avantajlı bölge hangisidir , ne kadar sermaye gereklidir , yardımcı olursanız memnun kalırım.

  Reply
  1. Çalıştığınız için devlet desteği alamazsınız. Devletin KOSGEB aracılığı ile verdiğ ihibe destekleri işsiz ve sosyal güvencesi olmayanlar içindir. Ayrıca gerekli sermayeyi etkileyen onlarca faktör vardır. Makina techizattan, çalışacak personele, yapılacak işten, işyeri adresine tüm bu faktörleri etkli bir fizibilite çalışması ile hesaplamanız grekiyor.

   Reply
 89. Ben 26 yaşındayım ve bugüne kadar hiç sigorta girişim olmadı şimdi bir petshop açmak istiyorum 30 bin tl gerekli kosgebe başvursam alabilirmiyim ve nasıl başvurmam gerekli..Şimdiden teşekkürler

  Reply
  1. Alamazsınız. Sanayi ve Ticaret Bakanlığına bağlı bir kurum olan KOSGEB sadece üretime yönelik projeleri destekliyor. PetShop böyle bir sektör değil. Ayroca 30 Bin TL gerekiyorsa 12 Bin TLsi sizden 18 Bin TLsi KOSGEBden oluyor. Hepsi devletten diye bir şey söz konusu değil.

   Reply
 90. fatih yıldırım · Edit

  20.000 m’2 üzerine köyde boş tarlam var.büyük bir tesis kurup üzüm yetiştiriciği (iç piyasaya yönelik ticaret) yapmak istiyorum.tesisimi 0 dan kurmak istiyorum a-z ye faturalandırma yapmış olsam.ne kadar teşvik veya hibe alırım.rakam olarak % kaç kabaca teşekkür ederim.

  Reply
 91. merhaba ben dış cephe montolama siding ustasıyım kendi işimi kurmak istiyorum ne yapmam gerekiyor banayardımcı olabilirmisiniz yaklaşık 5 – 6 önce işkur a kayıt yaptırdım sınıf açılacak dendi ne arayan var ne soran allah rızası için bana yardımcı olursanız sevinirim

  Reply
 92. ben malatyada kozmetik üzerine kayısı yağı kırem sabun buna benzer imalathane açmak istiyorum nerden ne şekilde yardım alabilirim hazır kurulu yer alsam weya yeni yer açsam bir yol gösterirseniz sewinirim

  Reply
 93. motorsiklet tamir bakım servis atölyesinde ustayım 12 senedir kendi işimi yürütmeye çalışıyorum işimi dahada geniş kapsamlı yapmak istiyorum acaba yapmış olduğum meslek dalı kosgeb hibe krediye uygunmu selamlar saygılar manisa turgutludan….

  Reply
  1. Temel deteklemeler üretime göre ve istihdama sağlanan katkıya göre veriliyor. Borcunuz yoksa ve KOSGEBde KOBİ kaydınız varsa projenizi anlatan bir iş planı hazırlayıp KOSGEBe sunabilirsiniz.

   Reply
 94. ben ıktısat bolumu 2012 mezunuyum kendı işimi kurmak istiyorum bunun için sermayem yok ama tekstil uretımı uzerıne projelerım var bunun için gereklı sermayeyı nerden saglayabılırım yardımcı olursanız sevınırım

  Reply
  1. Başvuru şartlarını taşıyorsanız ve projenizi KOSGEB onaylarsa 30,000 TL üst limit olmak şartıyla projenizin %70ine kadarını KOSGEB karşılar fakat kalan kısmı ve fizibilite masraflarını sizin karşılamanız gerekecek. Bunun için bence bir tekstil firmasında işe başlamanız hem tecrübe kazanmanız için hem de sermaye birikimini yapmanız için faydalı olacaktır. Bazı işler dışarıdan çok güzel görünür ama mutfağa girip tecrübe edince bazı şeylerin göründüğü gibi olmadığını fark ederiz. Bu yüzden bence en az iki yıl tecrübe şart.

   Reply
 95. ben özel eğitim okullarında öğretmenlik yapıyorum .Özelde çalışıyorum.Tekstil atölyesi kurmak istiyorum kosgep beni destekler mi yani benim sosyal güvencem var ama özelde ben işimi kenid adıma kurabilirmiyim

  Reply
 96. Kümes hayvancılığı için destek kredisi istiyorum 30 bin tl sermayem var buna göre en fazla ne kadar destek alabilirim takip edeceğim yol nedir ziraat bankasına direk başvuru yapabilir miyim

  Reply
  1. KOSGEB hayvancılığı desteklemiyor. Tarım Kredi Kooperatiflerine yada Tarım il Müdürlüğüne başvurmanız gerekiyor. Hayvan başına destek veriliyor. Bahsettiğiniz olay tavuk çiftliği ise bu para ile olmaz. Yatırım maliyeti yüksek oluyor.

   Reply
 97. mrb gercekten günümüzde bakıldığında insan hayatı ve ekonomik acıdan cok önemli olan balık sektörünü yaşadığım sehirde yürütmek istiyorum yaşadıgım yer üretim yapmaya müsayit iklim ve akarsu yataklarından olusuyor ve 1 adet kullanılmayan bir üretim cifliği bulunuyor burayı degerlendirmek istiyorum nerelere başvurmam gerekiyor devlet destekli yapabilirmiyim öğrenmek istiyorum kendimde araştırıyorum ama sizden gelicek cvp da sabırsızlıkla bekliyorum şimdiden tşk ederim

  Reply
  1. Merhaba,

   Çiftlik balıklarının insan sağlığı açısından doğal olarak yetişen balıklar kadar sağlıklı olmadığı ve üretim çiftlikelrinin çevreye verdiği zararlar bilinene şeyler. Her ekosistemin kaldıracabileceği bir canlı popülasyonu vardır ve üretim çiftlikleri ile bu sınırı aşmak o ekeosisteme zarar vermektedir. Kullanılmayan balık çiftliğini aktif hale getirmeyi düşünüyorsanız neden kullanılamdığını iyice araştırın. Ekonomik nedenlerle yani yatrım sahibinin tamamlamaya maddi gücü yetmemeisşe vs kullanılmıyorsa tmama fakat. Ruhsat vb bürokratik sorunlar da olabilir. Gelelim sorunuzun cevabına KOSGEB sanayi üretimini desteklediği için hayvancılık destek kapsamına girmemektedir. Tarım il müdürlüğü yada Tarım kredi Kooperatiflerine müracaat ederek bilgi isteyebilrisiniz.

   Reply
 98. Merhaba… Ben yurtdisinda yasiyorum kendime ait bir elektronik dükkanim var ( Bilgisayar Cep Telefonu vb) Aslinda dükkanin ünvan kismi GmbH olarak geciyor oradaki ünvani buradaki acilimida sanirim Uluslararasi Sirket niteliginde. tam 2 yildir aktiv bi sekilde devam ediyor. Ben ayni isi türkiyeyede tasimak istiyorum. mesela 30bin euro para ile gelsem devlet bana ne kadar yardimda bulunabilir?
  Tskler Vereceginiz Cevap Icin…

  Reply
  1. Perakende işletmeler genelde geçici işletmeler olarak görünmektedir. Bu yüzden devlet üretime yönelik kalıcı projeleri desteklemektedir. üretime yönelik yatrım yapılırsa yatrım yapılan bölgeye göre değişen oranalrda KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Vergi İndirimi, Sosyal Sigortalar Prim Desteği (İşveren Payı), Gelir Vergisi Stopajı İndirimi, Sosyal Sigortalar Prim Desteği (Çalışan Payı), Faiz Ödeme Desteği, Arazi Tahsisi, KDV İadesi gibi teşvikler söz konusu.

   Reply
 99. Merhabalar,

  biz üç kardeşiz kasap dükkanı açmak istiyoruz elimizde sermaye yok fakat teşvik kredisi kullanmak istiyoruz ne yapmamız gerekir izlenecek yol nedir yardımcı olursanız sevinrim

  Reply
  1. Hibe kredisi almak için sermayenin %70nin sizde olması gerekiyor, teşvik kredisi için de en az bir yıldır faal işletmenizin olması gerektiğinden başvuru şartlarını taşımadığınız sonucu çıkıyor.

   Reply
 100. Merhabalar, ben izmirde yaşıyorum kendime ait bi işletme kurmak istiyorum ve teşvik kredisi için napmam gerektiği hakın da bilgi almak istedim fabrikasyon usulü paspas imalatı yapıcam ve bu cok karlı ve fazla deyil 2 ay içersinde yatırılan sermayenin fazlasını kazandırıyo bunun için bana 25 bin tl lazım nereye başvurmam gerekiyo beni aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekür ederim ..

  Reply
 101. iyi günler benim evimin altında internet cafem var ve büyütmek istiyorum maddi yönden büyütemiyorum bu işi acarkende kredi cektim ama düzenli yatırıyorum hiçbir sıkıntım yok ba devlet destek kredisi verirmi acaba 12,bin yeterli bana verirsene ne yapmam nere gitmem grek teşekürler

  Reply
  1. Üretim olmadığından KOSGEB bu tür hizmet işletmelerini desteklemiyor. Banka kredisi çekemnzi gerekiyor. Ödemeleriniz düzgün ve sorunsuzsa bankanız yeni bir kredi verebilir yada krediyi bozuo yeni bir kredi ile yapılandırabilirsiniz.

   Reply
 102. MRB 26 YAŞINDAYIM WE ARKADAŞIMLA İŞ KURMAK İSTİYORUZ WE ŞUANDA İKİMİZDE ÇALIŞIYORUZ OTOMOTİW İÇİN FREZE MAKİNESİ ALMAK İSTİYORUZ ORTALAMA 70000 TL İHTİYACIMIZ WAR BUNDAN NASIL YARARLANA BİLİRİZ

  Reply
 103. karaman ermenek çatalbadem köyünde yaşıyorum eşim kiralık fırın çalıştırıyordu şimdi kendi işimi kurmak istiyorum yeterli sermaye olmadığı için işimi kuramıyorum artı köyümüze ve çevre köylere yaklaşık 100 km uzaktan geliyor özellikle kışları çok zolanıyoruz karyağdında günlerce ekmek gelmedi zaman oluyor devlet hibe kredisinden nasıl yarallanabiliriz

  Reply
 104. merhabalar doğun anadolu yaşıyorum ben ve bi kaç arkadaşım büyükbaş hayvancılık üzerine büyük bi proje düşünüyoruz ama elimizde o projeyi gerçekleştirecek sermayemiz yok devletten kredi almak için ne gerekio ne kadar zamanda olabilrr ve devlet maksimum ne kadar kredi verebilio kaç yıllık ne kadar faizzle hangi yolları izlememiz gerekio yardımcı olursanız memnun oluruz

  Reply
  1. Öncelikle KOSGEBin hayvancılıkla ilgili projelerle ilgilenmediğini hatırlatmak isterim. Bunun için Tarım Kredi kooperatfilerine başvuracaksınız fakat krediyi alabilmek için sisteme kayıtlı ve küpeli canlı hayvan varlığınız olmalı. İlk kuruluş aşamasında kredi alamazsınız sadece hayvan başına hayvan değerinin %10’una yakın deatekleme alabilirsiniz.

   Reply
 105. ben organik kanatlı hayvancılık yapmak istiyorum. bu işle ilgili kredi alabilirmiyim ? Nereye baş vurmam gerek.

  Reply
 106. merhabalar ben bir yıldır işsizim iş kurda işsizlik kaydım var 13 yıl corapta çalıştım ve atölye kurmak istiyorum çorap burnu dikme üzerine işyerlerine fason acaba teşfik kıredisi alabilirmiyim bilgilendirirsenin sevinirim teşekkürler.

  Reply
 107. 8ay oldu bakkal dükkanımvar yalnız sermayemyok ki içini doldurayım nereye baş vurmam gerekli izmirde oturuyorum bu imkandan yararlana bilirmiyim

  Reply
 108. merhaba ben mobilya imallat ustasıyım 10 yıldır ortakçalışıyorum şimdi kendi atölyemi kurdum 1 yıldır çalışıyorumyanımda 3 usta çalıştırıyorum 3de ssk lıdır 30 bin tl makinalar aldım işimi büyütmek istiyorum syensi birde ebatlama almam lazım destek kredisi alabilimiyim nereye baş vurmam lazım bilgilendirirseniz sevinirim tşk

  Reply
  1. İşte budur. KOSGEB bu destekleri tam da sizin durumunuzdakiler için veriyor. Üretim yapan, bir yıldır uzun süredir faal olan, borcu olmayan, üretime yöenlik ve işini geliştirmeye yönelik projsi olan KOBİler için veriliyor. Sizin yamanız gereken ilinizdeki KOSGEB müdürlüğüne başvurmak ve KOBİ kaydınızı yaptırmak. Eğer daha önceden kaydınız varsa KOBİ kaydınızı güncelelyin. Son çıkan mali tablolarınıza göre girişlerii yapın. Daha sonra CNC makinelerin özelleiklerini işinize getireceği faydaları vs analtan bir iş planıyla başvurun. İş planında bir sorun çıkmazsa yani eksik yada hatalı düzenenemzse 70 Bin TLye kadar ilk iki ylı geri ödemesiz 5 yıllık faizsiz kredi desteğinden faydalanabilirsiniz. Şimdiden hayırlı olsun.

   Reply
 109. iyi günler ögrenciyim okuyamıyorum hatta okumayı sevmiyorum liseyi bitirdim ticareti çok seviyorum zeytin yagı alıp satıyorum kendi yerimi imalathanemı kurmak istiyorum destek alabilir miyim sizce? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

  Reply
 110. ıyı aksamlar ben ev kadınıyım magaza acmak ıstıyorum destek kıredısı ala bılırmıyım nereye basvurmam gerekıyor yardımlarınız ıcın sımdıden tesekkur ederım

  Reply
 111. merhaba ben yeni bir iş kurmak istiyorum hafriyat üzerine kepçe almak istiyorum ama yeterli param yok kredilerinizden nasıl yararlana bilirim ve nerelere baş vurmam gerekiyo minimum ne kadar elime para geçer teşekkürler

  Reply
 112. yıldıray özdemir · Edit

  ben balıkesirde yasıyorum 14 donum arazım var hayvancılık yapmak ıstyırorum . ama işi kuracak krediyi ve nasıl temın ederim tesekkurler.

  Reply
 113. çekilecek olan kredinin yarısı hibe ve 2 yıl sonra yarısının ödenmesi kaydıyla kalkınma destekli kredi var imiş benim sigorta acentem var yararlanabilirmiyim.

  Reply
 114. iyi günler ben makina imalatı yapan bir firmada 15 yıldır çalışıyorum. kendi işimi kurmak ve makina imalatı yapmak istiyorum sermayem yok kredi destegi alabilirmiyim ama nasıl başvuracagımı ve yolunu bilmiyorum kosgep ten destek alabilirmiyim yardımçı olabilirmisiniz teşekkür ederim.

  Reply
  1. Rabia Hanım ile Mesut, Mehmet ve Önder Beyler,

   KOSGEB girişimcilik destekleri kapsamında sadece sanayi üretimine ve toptan ticarete yönelik iş fikirleri desteklendiği için perakande (mağaza açmak), hizmet (öğrenci yurdu, sigorta şirketi vs), sağlık vb üretim olmayan işlere bu destekler verilemiyor.

   Ahmet Bey,

   Bu hibelere başvurabilmek için işsiz olmanız ve sosyal güvencenizin olmaması gerekiyor. işsizleri iş hayatına kazandırmak için yapılmış proje olduğundan ve siz de çalıştığınız için başvuru şartlarına uymuyorsunuz.

   Yıldıray Bey,

   Siz de Tarım Kredi Kooperatifine yada Tarım İl Müdürlüğüne başvuracaksınız. KOSGEB Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı değil.

   Detaylı bilgi için İş Kurmak İsteyene Hibe Olarak 27 Bin TL İsteyene Faizsiz 70 Bin TL Kredi Verilecek konusuna bakabilirsiniz.

   Reply
 115. ben kendi işimi kendim yapmak istiyorum.mesela giyim veya oyuncak dukkanı gibi.neler yapmalıyım.nasıl bu krediden faydalanabilirim,nerelere baş vurmak gerekli.

  Reply
 116. kemalettin demir · Edit

  3 katlı bahçe içinde evim var huzur evi açmak istiyorum içi ve diğer harcamaları yapmak için kıredi alabilirmiyim

  Reply
 117. benim 1800 metre kare yerim var seracılık yapmak istiyorum yatırım yapmak isteyen arkadaş arıyorum veya devlet bunun için teşvik verir mi

  Reply
  1. KOSGEB sanayi üretimi ile ilgilenmekte olduğundan destek vermez. Fakat siz arsanızın bulunduğu il ve ilçeyi bildirisenzi ilgilenen olursa ona göre size dönüş yapabilirler.

   Reply
 118. Merhabalar.İki arkadaş İstanbul sanayi bölgelerinin birinde tekstil terbiyesi(fashion yıkama ve boyama) odaklı fabrika açmak istiyoruz lakin sermayemiz yeterli değil.İkinci el makinelerle girişime başlamayı düşünüyoruz ve yapacağımız işte kesinlikle hayati şartları zorlayan unsurlar yok.Devlet in bizi destekleyebileceği kredi ya da hibe imkanı mevcut mudur?İlgilenirsenizi inanın çok yardımcı olacaksınız.Şimdiden teşekkür ederiz.

  Reply
 119. iyi günler benim 3 yıldır işletmekte olduğum kücük bir perde dikim atölyem var sermayesiz yanlız calışmaktayım işimi büyütmek istiyorum perdelik kumaş almak icin devlet destekli kredi kullanabilirmiyim tşk ler

  Reply
 120. merhaba öncelikle vermiş lduğunuz bilgiler için tşekkür ederim. ben daha önce telefondan bilgi almaya çalıştım ancak biraz personelin arayan kişileri başından sağma gibi konuşma tarzlarıyla karşılştım sıradan banka kredisi gibi şartlar sundular vs. şimdi size danışmak istiyorum. şu anda mevcut bir yılır iletmekte olğum kırtasiye dükkanım var, gerek bulunduğum yer gerekse iş hacmi beni tatmin etmediği için buradan taşınmak daha kapsamlı ve daha büyük elit bir semtte büyükmk istiyorum bunla ilgili destek alabilirmiyim. 2. olarakta yurt dışından büyük bobinler halinde kağıt ithal edip makine techizat kurulumu yaparak kağıdı dilimleme ve paketleme yaparak a4 kağıdı haline getirip yurt içi ve yut dışı satış yapmak istiyorum bunla ilgili destek alabilirmiyim. yanlız alınacak olan destek 40 yada 50 bin lira oalrak değil daha büyük miktar gerekiyr. şimdiden teşekkür ederim

  Reply
  1. Size de merhaba,

   Telefondakiler doğru söylemiş perakende sektörü destekleme kapsamında değil. Üretime yönelik ve istihdam arttırıcı projeler öncelikli. Bu yüzden kırtasiye dükkanınızı taşıma işi için kredi alamazsınız. İkinci projeniz için diğer şartları da taşıyorsanız faizsiz kredi desteği alabilirsiniz. Sektör olarak onda sıkıntı yok fakat öncelikle KOSGEBe KOBİ kaydınızı yaptırmanız ve bilgilerini güncelledikten sonra bu fikrinize yönelik iş planıyla KOSGEBe başvurmanız gerekiyor. Kesme için şu marka şu makineyi şuradan şu fiyata alacağım, nakliyesi kurulumu vs bu kadar tutacak paketleme için bu makine için bu masrafları yapacağım şeklinde detaylı bir iş planı olması gerekiyor. Bu şekilde alabileceğiniz destek miktarı 70,000TLyi geçemez. iki yıl geri ödemesiz üçüncü ve dördüncü yıllarda eşit taksitlerle ödeme yapılacak şekilde faizsiz kredi desteği var. Şu anki işletmenizin en az bir yıldır faal olması ve mali yönden bir sıkıntısının olmaması gerekiyor. Kredinin yetmediği yerde kendi kaynaklarınızı kullanmanız gerekecek.

   Reply
 121. yedi yıldır sanayi tuzu imalatı ve pazarlaması yapmaktayım …imalatımı gıda sanayi sofra tuzları tüm tuz çeşitlerinin imalatını yapabilcek şekilde genişletmek istiyorum. ek bina veya yeni bir yapı artı gıda yönetmeliğine uygun makina lar ekipmanlar gerekli … hibe krediden faydalanmam mümkün mü yada kosgeb’den destek ala bilmem için neler yapmm gerekir..

  Reply
  1. Size (geri ödemesiz) hibe verilemz 70 Bin Tlye kadar ilk iki yılı geri ödemesiz faizsiz kredi desteği verilir. Sorunuzun cevabı 30 ve 33 numaralı yorumlarda detaylıca verilmiş durumdadır.

   Reply
 122. Merhaba. Ben ev hanımıyım ve açıköğretim sağlık kurumları işletmesi 1.sınıf öğrencısıyım.işsizim.sigortam yok. bir anaokulu açmak istiyorum. Bu durumuma uygun devletin teşvik ,destek ve kredileri hakkında bilgi almak istiyorum. teşekkürler.

  Reply
  1. Öyle bir destek yok ayrıca anaokulu açmak için Okul Öncesi Öğretmenliği mezunu yada dengi bir sertifikaya sahip olmanız gerekiyor. Artık bakkal dükkanı açmak için bile ustalık belgesi aranıyor. Ticari sınıftaki Doblo araçları binek oalrak kullanmak için bile SRC belgesi istniyor. Her şey sertifikasyona döküldü.

   Reply
 123. Anaokulu açan kişininmi yani işletme sahibininmi bu okullardan mezun olması gerekiyor yoksa sorumlu bir müdür bulduğunda onun üzerinden açabiliyormusun böyle olabileceğine dair birşeyler duymuştum ama emin değilim.

  Reply
  1. İşin başında duracak kişinin sertifikası yada diploması olması gerekiyor. Yoksa parası olup bu hizmeti vermek isteyenlerin diploma almasına gerek yok fakat eğitim ve hizmet sektörüne devlet hibe yada kredi şeklinde destek sağlamıyor. Kendi imkanlarınıla açmanız ve dediğiniz gibi sorumlu bir müdür getirerek de bu işi çözmeniz gerekecektir.

   Reply
 124. giresun şebinkarahisarda 370 dönüm tarla ceviz bağları dedemden bize kaldı bende memleketim olan bu yerde çiftçilik yapmak istiyorum fakat maddi imkansızlıktan dolayı ekin dahi ekemiyorum benim ne yapmam lazım sıfırdan başlamak için

  Reply
  1. Hazır meyve veren ceviz ağaçları varken sıfırdan başlamanıza gerek yok. Onların mahsüllerini değerlendirmeye bakın. Tarım desteklemelri için de Tarım İlçe Müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

   Reply
 125. merhaba ben nalburiye ve hırdavat üzerine bi yer acmak istiyorum. Tbai açmak için yüklü bi sermaye gerekiyo Kosgeb Bu iş için desteklemesi varmı? var ise nasıl yararlanabilirim.Saygılar

  Reply
 126. Slm 4 yıldır deftere tabi şahıs şirketi olarak hava kanalı imalat ve montajını yapıyorum. yani ısıtma soğutma üzerine hizmet vermekteyim. Sürekli ssk lı bir çalışanın var. Eleman sayısı ara sıra işin durumuna göre 10 veya 15 kişiye çıkabiliyor. Yeni makinalar almak için teşvik kredisini nasıl alabilirim. Tskler

  Reply
 127. mrb bizi bu konularda aydınlattığınız için yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum ben yuksek okul tarım alet ve makineleri mezunuyum ve bulunduğumuz ilçede 18 dönümlük arazimiz var ve ilçede bugüne kadar devlet destekli hiç kredi alan olmamış devlet destekli kredi almak istiyorum benim bu şartları düşünecek olursak ben devlet destekli kredi alabilirmiyim (hayvancılık,küçük baş,büyükbaş,besi,seracılık,vb.) şimdiden teşekkür ediyorum.

  Reply
  1. Bahsettiğiniz sektörler Tarım, Hayvancılık ve Gıda Bakanlığının kapsamına girdiği için Tarım İlçe Müdürlüğüne başvurmanız gerekiyor. En azından araziniz olduğu için yapacağınız yatırımlar için hayvan başı belirli oranlarda desteklemelerden faydalanabilirsiniz.

   Reply
 128. Murat Hayri Karakaş · Edit

  Merhaba. Ben Elektirik TaşaronuyumFirma kurup firma nezdinde çaışmasamda bir çok firmanın taşaronluğunu yapmıştım. Kendi meslek alanım olan Elektirik alanında hem topluma hemde devlete aydalı olabiliceğini düşündüğüm bir proje geliştirdim Proje özetle daimi elektirik üretimi sağlıyor ve Ev İş yeri Aparman ayda benzeri mahallerde birden fazla kullanıcıya Elektirik üretebilicek bir sistem Yaplı olan mahal lerde drek kullanılabilen ayrıca yapılcak olan mahallerde de bilindik elektirik tesisat sistemini ortadan kaldırıcak Hem Tesisat kurulum masrafını ciddi oranda düşürebilicek hemde kulanılan elektirik oranı normalin 3 kat üstünde de olsa her hangi bir fatura ödemeyeceği bir sistem. Bu Sistemi hayata geçirebilmek için Maddi kaynağa ihtiyaç duymaktayım bunu hangi kurumdan hangi şartlar ile alabilirim yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  Reply
  1. Bu sistemi kurup denediniz mi? Benzersiz olduğundan emin misiniz? Eğer dediğiniz kadar iddialı iseniz ve hayata geçirebilecekseniz bence maddi kaynak aramaktan ziyade öncelikle bunun patentini laıp tescilini yaptırın. Böylece çalınmasını engelleyebileceğiniz gibi projenizi kaynak arayışında rahatlıkla açıklayabilirsiniz. Teknolojik bir çalışma olduğundan TÜBİTAK’a da başvurabilirsiniz. KOSGEB’in vereceği 30 Bin TLlik hibe desteği pek ihtiyacınızı görmeyebilir.

   Reply
 129. Murat Hayri Karakaş · Edit

  @Ortak Ticaret

  Benzersizliğinden o akdar emin değilim ama şu anda böyle bir sistemi imal eden yada pazarlayan bir kurum yada kuruluş yok çok büyük tesislerde kullanılabiliyor olması muhtemel ama o alanlarda da ne şekil kullanılıcağına dair yaptığım araştırmalar sonuçsuz kaldı. Projem prptotipinde ve testlerinde / 80 oranında sorunsuz çalışyor / 20 lik hata payı ise sistemin 2. aşaması olan kablosuz dağıtım konusunda onun için gerekli çalışmaları yapıyorum üstesinden gelinicek gibi. Böyle bir Projenin patentini almak bana kaça mal olur acaba?

  Reply
 130. mrb önceki soruma cevap gönderdiğiniz için teşekkür ederim bi sorum daha olacak ben kendi arazimizde sosyal tesis kurmak istiyom (düğün salonu,yüzme havuzu,halı saha çay bahçesi gibi) hibe destekli kredi alabilirmiyim. alabiliyorsam nerelere başvurmamız lazım tşk ederim.

  Reply
  1. Üretim yoksa devlet desteği de yok şeklinde özetlersem kurmayı düşündüğünüz tesisin hizmet sektöründe olması nedeniyle devlet desteği alamayacağınız konusu açıklığa kavuşmuş olur umarım.

   Reply
 131. ben kayseri yeşilhisarın ilçesinin köyünde küçükbaş hayvancılıkla uğraşıyorum yanlız üstüme kayıtlı değil hayvan sayısını 30 40 baş kadar arttırmak istıyorum lazım olan para 10 ila 12 bin tl arasında mevcut ahırım bu sayıya müsait geri ödemesiz destekleme yada sıfır faizli krediyı nasıl alabilirim teşekkürler..

  Reply
 132. Merhaba,

  Ben profesyonel aşçı olarak çalışmaktayım ve kendi restoranımı açmak istiyorum bununla alakalı teşvik nasıl alabilirim, fırsatlar nelerdir? Şimdiden ilginize emeğinize teşekkür ederim.

  Reply
 133. yay imalatını daha seri üretebilecek otamatik makina almayı düşünüyorum devlet desteği alabilirmiyim ve şartlar ı nelerdir

  Reply
  1. Finansal rasyolarında ve borç döndürmesinde sıkıntı olmayan en az bir yıldır faal aynı ya da benzer sektörde faaliyet gösteren bir işletmeniz varsa KOSGEB’e KOBİ yaptırıp ilk iki yılı geri ödemesiz faizsiz anapara ödemeli 70 Bin TLye varan destekten faydalanabilirsiniz.

   Reply
 134. sayın, yetkili

  Ben tekstil üzerine bir atölye açmayı düşünüyorum, atölyede fason işçilik ve ileriki zamanlarda kendim üretmek istiyorum, bu konu ile ilgili teşvik kredisi alabilirmiyim ve hangi aşamaları takip etmem gerekiyor,

  saygılarımla,

  Reply
  1. En az bir yıldır faal bir işletmeniz varsa KOSGEBe KOBİ kaydınızı yaptırıp 70 Bin TLye kadar faizsiz kredi desteği için başvurabilirsiniz. Detaylar yorumlardaki linklerde var.

   Reply
 135. merhaba ben ankarada soğutma işi yapıyorum yaklaşık 6 aydırda kendi işimi yapıyorum kendi adımada firma açmak istiyorum ama maddi desteğim olmadığı için yapamıyorum bunun için nereye müracat etmeliyim teşekkürler

  Reply
 136. mrb ben bir bakkal dükkanı açmak istirum baş vurdu 150 tl kayıt üçreti verdim 2 ay gibi seminere katılacagımı söylediler ne kadar veriliyor. tekrar nasılm ödeniyor bilgim yok yardım ccı olursanız se,vinirim kabul edildim yani

  Reply
 137. merhaba ben çiğ köfte dükkanı açmak istiyorum ama elimde yeterince sermayem yok. Bunun için KOSGEB kredi veriyor mu bana?

  Reply
 138. merhabalar ben otomotiv sektöründe yan sanayi olarak calısıyorum seri imalat makina parkurumu büyütmek istiyorum mesai arkadaşlarım sayısını çogaltmak istiyorum ve yatırım yapmak istiyorum devletten kredi almak için ne yapmam gerekir. Teşekkürler…

  Reply
  1. (1) Yeni Girişimci Desteğinden yararlanmak isteyen işletmelerin KOSGEB Veri Tabanında yer alması koşulu aranır.

   (2) İşletme, destek başvurusunu İşPlanı ve gerekli diğer belgelerle birlikte ilgili KOSGEB Birimine yapar.

   (3) Destek başvurusunun, KOSGEB Birimi tarafından bilgi, belge ve şekil yönünden ön değerlendirmesinin ardından, işplanı Kurula sunulur. Kurulda, bütçe imkanları dikkate alınarak, yenilikçi, yeni teknik ve teknoloji kullanabilecek, katma değeri yüksek veya ihraç edilebilecek ürün veya hizmet üretebilecek işletmeler, imalat sektöründe kurulan işletmeler ve mesleki ve teknik eğitim mezunu ve mesleki yeterlilik belgesine sahip olanları istihdam eden işletmelerin iş planları öncelikli olarak değerlendirilir.

   (4) Kurul tarafından yapılan değerlendirme sonucunda; işplanı kabul edilirse destekten yararlanır.

   Reply
 139. Merhaba ben 3 aydir issizim ve gida ustune toptancilik yapmak istiyorum eger beni bilgilendirirseniz sevinirim simdiden tesekkurler

  Reply
 140. mehabalar.6 yildir ukraynada yasiyorum.ailem burali.tarim ve hayvancilik yapmak istiyorum.sermayem yok.yurt disina kredi almam mumkunmu?ne yapmam gerek?tesekkurler.

  Reply
 141. MERHABA ben pano montajı yapıyorum elektirik panosu kopmak şartel sigorta takıyorum panolara ama beşinci kat dayım ve giriş katlara geçmek istiyorum oraları icin de 20 bin tel gibi kira parası gerekiyor benim destek alacagım bir kurum varmı işimi büyütmek istiyorum .saygılar.

  Reply
 142. Merhaba ben bir işyeri kiraladım hem ev yemekleri yapacağım bir lokanta hem mantı satışı ve ayrıca 15 tane araç girecek oto park ve yıkaması var ayriyeten halı yıkama işlemi ypılacak yeride var fakat sermaye konusunda sıkıntım var bununla ilgili kredi nasıl alırım ilk kez bir iş kurucam

  Reply
  1. KOSGEBe müracaat edebilirsiniz. 30 Bin TLye kadar hibe desteğinden faydalanma imkanınız oalbilir öncelikle girişimcilik kursuna katılıp sertifikanızı almanız şartıyla.

   Reply
 143. mrblar benım 3 ay önce kurdugum bi cafem vardı ama yapamadım ve malzemeleriimi alıp cıktım suan cok zarardayım tekrar yeni yer acmak istiyorum ama sermayem yok cok by istemıyorum eksıklerımı tamamlayıp dukkanımı kıralıcak sekılde ıhtıyacım giderılse yeter ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevınırım tskrlr.

  Reply
  1. Devlet desteği harcamalarınızı yaptıktan sonra faturanıza göre veriliyor. Bu yüzden önce para alıp sonra ihtiyaçlarınız gidermeniz mümkün değil. Ayrıca ilk deneyimi başarısızlıkla sonuçlanmış birisinin kredi bulması da kolay olmayacaktır. Dilereniz KOSGEBe başvurup bilgi alabilirsiniz.

   Reply
 144. merhabayın arkadaşlar ben kırklarelinden yazıyorum kendim besiçilik yapıyorum kendi çiftliğim var 500 m2 kapalı alan 75 baş büyük hayvan alır hayvan almak için ortak arıyorum

  Reply
 145. 7 yıllık dış ticaret ve 4 yıllık güvenlik otomasyon üzerindeki bilgime istinaden hem geliştirici hemde kendi işimi yapmak istiyorum malum herkesin derdi aynı maddiyat bunun için ne yapmam gerekiyor Türkiye’de bu ürünleri üreten bir kaç firma var ve ithalatı %10 ihracatı %90 olduğunu farz sayarsak nasıl bir yol çizmem lazım ve hangi kurumlardan maddi konuda faydalanabilirim ve girişimcilik kursu ile hangisiyle görüşmem gerekiyor Konya’dayım.

  Reply
 146. Mrb 5 yıldır reklam sektöründe çalışıyorum son 2 yıldırda kendi küçük bi atölyem var ve ben bu atölyemi büyütmek istiyorum yalnız su ana kadar hiç bir resmi evrakım olmadı resmi olarak iş kurmak istediğimde ne tür ve nerelerden kredi alabilirim tşkler.

  Reply
  1. Reklam sektöründe ne iş yaptığınızı bilmiyorum fakat tasarım değil de TABELA işi gibi üretime dayalı işler de yapıyorsanız öncelikle KOSGEB Girişimcilik kurusuna gidip sertifka almanız ve usrta öğrendiğiniz bilgilerle hazırlayacağınız iş planının KOSGEB tarafından kabul edilmesi gerekiyor.

   Reply
 147. merhaba ben 19 yaşındayım annem ve babamla birlikte bir kafe yada büfe tarzı işyeri açmak istiyorum fakat sermayem yok destek ala bilirmiyim acaba teşekkürler

  Reply

Post Comment