Facebook Zaman Tünelinde İstenmeyen Reklamlar Yayınlayan Spam Mesajlardan Kurtulmak İster Misiniz?

Facebook Zaman Tünelinde İstenmeyen Reklamlar Yayınlayan
Spam Mesajlardan Kurtulmak İster Misiniz?


Sosyal paylaşım sitesi Facebook kullanımı bakımından ülkemiz ilk beşteki yerini koruyor. Email adresi alabilen herkes de facebook hesabı açabildiği için bu sayının yüksek olmamasına şaşırmamak gerekiyor.

Facebook sosyal paylaşım sitesi olduğundan her gün arkadaşlarınız tarafından paylaşılan resim ve videoların yanı sıra haberlere ve diğer sitelerdeki linklere de ulaşma imkanınız oluyor. Facebook bu bağlantıların kendi sitesinin içeriği olmadığını göstermek için facebook dışındaki bağlantılardan önce facebooktan çıkıyorsunuz diye bir uyarı sayfası yayınlayarak kullanıcılarını bilgilendiriyor. Bazen de facebook için uygulamalar aracılığı ile yayınlanan içeriklere ulaşabilmek için uygulama yapımcısının ayarladığı şekilde bazı bilgilerinize erişilmesine izin vermeniz gerekiyor. Örneğin aşağıda yer alan bir uygulamaya tanımlanmış izinlere bakalım.

FaceBook Uygulama Ayarları

Gördüğünüz gibi sizin İZİN VER butonuna tıklamanızla uygulama aşağıdaki yetkileri elde etmiş oluyor:

Senin adına paylaşımda bulunma Bu uygulama durum güncellemeleri, fotoğraflar ve daha fazlası dahil, senin adına paylaşımda bulunabilir.

Haber Kaynağındaki gönderilere erişme

Verilerine istediği zaman erişme XXX Uygulaması, uygulamayı kullanmadığın sırada verilerine erişebilir.

Bunlar en temel izin seçenekleri. Facebook uyguamaları Doğum tarihinizden, yüklediğiniz fotoğraflara, üye olduğunuz gruplardan beğendiğiniz sayfalara kadar bir çok bilginize erişim hakkı sağlayabiliyorlar.

İşte sorun bu noktada başlıyor istediğiniz içeriğe ulaşmak için hangi bilgilerinize erişilmesine ve neler yaptığını bilmeniz uygulamalara izin verdikçe sorun yaşamaya devam edeceksiniz. En büyük sorun da sizin adınıza yapılan otomatik spam reklamlar. Bir video izlemek yada bir haber okumak için izin verdiğiniz uygulama sizden “İzin Ver” butonuna basarak izin vermeniz nedeniyle sizin adınıza arkadaşlarınızın facebook duvarlarına sürekli olarak reklam içerikli mesajlar gönderiyor.

Sizin adınıza istenmeyen reklam amaçlı spam mesajlar gönderilmesine neden olan da sizin kabul ettiğiniz uygulamadaki “Senin adına paylaşımda bulunma” yetkisidir. Size bu tür mesajlar geliyorsa anlayın ki mesajı gönderen arkadaşınız bu yetkiyi isteyen bir uygulama kullanıyordur.

Facebook’ta ulaşmaya çalıştığınız içerik sizin için çok önemliyse uygulamalara izin vererek spam mesajlarla arkadaşlarınızı rahatsız etmek yerine içerik başlığını googleda aratın ve aradığınız içeriğe direkt site üzerinden ulaşın. Böylece hem bilgilerinize erişilmesini engellemiş olursunuz hem de arkadaşlarınızı huzursuz eden rahatsız edici spam mesajlar gönderilmesini engellemiş olursunuz.

Zaman tünelinde istenmeyen reklamlar yayınlayan spam mesajlardan kurtulmanız sağlayan bir diğer yöntem ise şu:

[stextbox id=”warning”]• Facebook sayfanıza üyelik bilgilerinizle giriş yapın.
• Buradan FaceBook Uygulama Ayarları linkine tıklayın.
• Uygulamaların sağ tarafındaki Düzenle linkine tıklayın.
• “Senin adına paylaşımda bulunma” yetkisi olan uygulamaları yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi “Uygulamayı Kaldır” linkine tıklayarak kaldırın.[/stextbox]

Bundan sonra da size gelen bu uygulamayı kullanın zaman tüneli kapansın, bu uygulamayı kullanın burcunuzu öğrenin vb şeklinde gelen uygulama taleplerine dikkat edin. Zaten Zaman Tünelini kapatmak mümkün olsa facebook bunu zorla dayatmazdı. Böyle bir özellik hazırladık dileyen kullanabilir şeklinde duyururdu ya da sayfanızda eski görünüme geçebileceğinizi belirten bir link yayınlardı.

Şimdi öncelikle kendi uygulamalarınızı kontrol edin ve gerekli ayarları yapın. Daha sonra size bu şekilde mesajlar gönderen arkadaşlarınıza faceooktan aşağıdaki mesajı gönderin.

Sevgili Arkadaşım,

Bir kaç gündür senin facebook hesabından reklam içerikli reklam mesajları yayınlanıyor ve bu durum beni rahatsız etmeye başladı. Muhtemelen bunun farkında bile değilsin fakat eminim ki bu mesajlar diğer arkadaşlarını da rahatsız etmeye başlamıştır. Bu spam mesajlardan kurtulmak için http://www.ortakticaret.com/?p=3213 adresini ziyaret edebilirsin. Bu spam mesajların nasıl gönderildiği ve bu istenmeyen reklamlardan kurtulmanın yolu detaylı bir şekilde açıklanmış. Üstelik çok da zor bir şey değilmiş. Sırf bu mesajlar yüzünden seni arkadaş listemden çıkartmak istemiyorum. Benim için bir kaç dakikanı ayırarak gereken ayarları yapacağına inanıyorum.

Görüşmek üzere…

Ben her zaman özgürlükten yana olmuşumdur. Bu yüzden facebook uygulaması yazarak ziaretçilerime ulaşmaya çalışmadım. Yorumlara bırakılan kişisel bilgiler de herhangi bir amaçla kullanılmıyor. Bir eklenti sayesinde yorumunuz onaylandığında ve cevaplandığında haberdar olmanız için email adresiniz gerekiyor. O da benim değil sizin faydanıza. Medeni ve insancıl bir şekilde bir sorunuz olursa vakit buldukça cevaplamaya çalışıyorum.

Bu konuyu açmayacaktım fakat okuduğunu anlama zorluğu çeken ve çevresindeki olayların nasıl geliştiğinin farkına bile varamamış akıl fukarası bir ziyaretçim iki gündür küfürlü mesajlar gönderince belki yalnız değildir diye bu konuyu açma gereği duydum. Bir daha hesabınızda benimle alakası olmayan istenmeyen mesaj gördüğünüzde gelip bana küfretmek yerine arkadaşınıza yukarıdaki ayarları yapmasını söyleyin.

Sorularınızı ve görüşlerinizi yorum yazarak bildirebilirsiniz.

Ortak Ticaret

Share this post

4 thoughts on “Facebook Zaman Tünelinde İstenmeyen Reklamlar Yayınlayan Spam Mesajlardan Kurtulmak İster Misiniz?

 1. bu oyunun reklamı hiç alakam olmadıgı halde geliyor.sürekli arkadaşlarımla paylaşılıyor ne yapmam lazım uygulamaları kapttım her yolu denedim ama olmuyor

  Reply
  1. Bu reklamı size gönderen arkadaşlarınızın da uygulamaları kapatması gerekiyor. Szie bu reklamalrı gönderen arkadaşlarınıza ister kendiniz anlatın ister bu konunun linkini verin ki nasıl kapatacaklarını öğrensinler. Eğer kapatmazlarsa arkadaşlık listenizden çıakrtarak kurtulabilirsini. Çünkü her şey izinli yapıldığından facebooka şikayet etseeniz de bir sonuç alamazsınız. Malesef tek çare bu.

   Reply
 2. bende oyunumun reklamını kapatmısım ve gerı almak ıstıorum nasıl yapıcam ? senın adına paylaşımda bulunma kısmını gerı açmak ıstıorum nasıl yapıcam ?

  Reply
  1. Facebooktan oyunu aratın girmek istediğinizde sizden izin isteyecek. izin verdiğinizde açılması lazım. Uygulama hazırlanırken hangi özellikler seçilmişse hepsi aktif olur. İçinden seçme söz konusu değil.

   Reply

Post Comment