Genel Sağlık Sigortası Nedir? Genel Sağlık Sigortasından Kimler Faydalanabilir?

Genel Sağlık Sigortası Nedir?
Genel Sağlık Sigortası Tanımı, Amacı ve Kapsamı Nedir?


Genel sağlık sigortası; 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda “kişilerin öncelikle sağlıklarının korunmasını, sağlık riskleri ile karşılaşmaları halinde ise oluşan harcamaların finansmanını sağlayan sigorta” olarak tanımlanmıştır.

Genel Sağlık Sigortası Nedir? Genel Sağlık Sigortası Tanımı, Amacı ve Kapsamı Nedir?Sosyal sigortalar ile genel sağlık sigortasından yararlanacak kişileri, işverenleri, sağlık hizmeti sunucularını, bu Kanunun uygulanması bakımından gerçek kişiler ile her türlü kamu ve özel hukuk tüzel kişilerini ve tüzel kişiliği olmayan diğer kurum ve kuruluşları kapsayan bu Kanunun amacı, sosyal sigortalar ile genel sağlık sigortası bakımından kişileri güvence altına almak; bu sigortalardan yararlanacak kişileri ve sağlanacak hakları, bu haklardan yararlanma şartları ile finansman ve karşılanma yöntemlerini belirlemek; sosyal sigortaların ve genel sağlık sigortasının işleyişi ile ilgili usûl ve esasları düzenlemektir.

Sağlık Güvencesinin Geçerliliği ve Sona Ermesi


Sosyal Güvenlik Kurmu bünyesinde yer alan SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensubu olan kişiler sağlık güvencesinden faydalanabilmektedir. Sağlık güvencesi kapsamına girebilmek için hizmet akdi ile çalışan SSKya tabi kişilerin 30 günlük fiilen çalışması sonucu işvereni tarafından primlerinin yatırılması, Bağ-Kur’a tabi kendi nam ve hesabına çalışan kişilerin Bağ-Kur primlerini düzenli olarak yatırmaları gerekmektedir. En az 30 gün geçtikten sonra sağlık güvencesi aktif olmaktadır.

SSKya tabi hizmet akdi ile çalışan kişilerin sağlık güvencesi işten çıktıktan sonra bir süre daha devam etmektedir. Bu süre son bir yıl içerisinde yatırılan primlere göre belirlenmektedir. Son bir yılda yatırılan SSK prim günleri toplamı 90 günden az ise sağlık güvencesi işten ayrıldıktan (hizmet akdinin sona erdiği tarihten) sonra dokuz gün daha geçerlidir ve onuncu günden itibaren sağlık güvencesi kapsamı dışına çıkılır. Son bir yılda yatırılan SSK prim günleri toplamı 90 günden fazla ise sağlık güvencesi işten ayrıldıktan (hizmet akdinin sona erdiği tarihten) sonra doksan dokuz gün (90+9) daha geçerlidir ve yüzüncü günden itibaren sağlık güvencesi kapsamı dışına çıkılır.

Bağ-Kur kapsamında kendi nam ve hesabına çalışan kişiler sigorta primlerini kendileri yatırmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumuna olan borcunuz iki ayı geçtiği anda sosyal sağlık güvenceniz sona erer. Borçlarınızı ödeyip borcunuzu iki aylık prim borcunuzun altına indirene kadar da sağlık güvencesinden faydalanamazsınız. Fakat 18 yaş altında çocukalrınızın sağlık güvencesi Bağ-Kur borcunuz olsa dahi devam etmektedir. Eşinizin ve sizin sağlık güvencesi kesilmektedir.

Sağlık güvencesine sahip kişiler bakmakla yükümlü olduğu kişileri de kendi sağlık güvencesinden faydalandırabilir. Bu kişiler evliliğin devam etmesi şartıyla eşi, evlenmemiş çocukları ve muhtaç olan anne babayı kapsamaktadır. Evelenmemiş çocuklarda erkeler çocuklar 18 yaşından sonra sağlık güvencesinden faydalanbşilmek için eğitimine devam etmelidir. Eğitimine devam eden erkek çocuklar 25 yaşına kadar anne ya da babasının sosyal sağlık güvencesinden faydalanabilmektedir. Kız çocuklarda böyle bir şart aranmamaktadır.

Genel Sağlık Sigortasından Kimler Faydalanabilir?


Genel sağlık sigortası yukarıda bahsi geçen sağlık güvencesine sahip olmayan kişilerin kendi sağlık hizmet primlerini yatırarak sağlık güvencesinden faydalanabilmeleri için çıkartılmıştır. Gelir durumuna göre Genel Sağlık Sigortasına tabi olan kişiler bakmakla yükümlü oldukları kişileri de kendi genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden faydalandırabilir.

Örneğin; işsiz kaldığı için sağlık güvencesi kapsamı dışında kalan kişilerin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri için tekrar işe girmeleri gerekemkte idi. Genel sağlık sigortası ile işe giremeyen kişilerin kendi GSS primlerini yatırarak ailece sağlık güvencesinden faydalanabilmeleri sağlanmıştır.

Benzer şekilde 18 yaşını doldurduğu halde öğrenimine devam edemeyen erkek çocuklar (üniversite sınavını kazanamamış yada bir yıl daha hazırlanmayı tercih etmiş olabilir) anne yada babasının sağlık güvencesinden faydalanamıyordu. Bu kişilerin genel sağlık sigortası kapsamnına girerek GSS primlerini yatırması şartıyla sağlık güvencesi kapsamına alınması sağlanmıştır. Okula geç başlama vb nedenlerle öğrenim süresi uzamış olan erkek öğrencilerin sağlık güvencesi lise olarak da bilinen ortaöğretimini devam ettirdikleri halde 20 yaşına kadar devam edebilmektedir.

Genel Sağlık Sigortası kapsamında yatırılan primlerin hiç bir şekilde emekliliğe bir etkisi bulunmayacaktır.

Sorularınızı ve görüşlerinizi yorum yazarak bildirebilirsiniz.

Ortak Ticaret

Share this post

19 thoughts on “Genel Sağlık Sigortası Nedir? Genel Sağlık Sigortasından Kimler Faydalanabilir?

 1. müge tuncer ankara · Edit

  14 senelik bağkur hizmetinden sonra,31 mayıs 2011 itibarıyla dükkanımı kapattım ve o tarihten beri isteğe bağlı bağkur yatırmaktayım.ancak işsiz olduğumdan ve başka bir gelirim de bulunmadığından 2 aydır prim yatıramıyorum.beşimden ayrıyım.9 yaşındaki kızımın velayeti üzerimdebu durumda kızımın ve benim sağlık sigortam kesilmiş midir?ücretsiz bir sağlık sigortasından faydalanmak için nasıl ve nereye başvuru yapmalıyım?yanıtlarsanız sevinirim.teşekkürler.

  Reply
  1. Bağ-Kur kaydınız isteğe bağlı olarak devam ettiği için borcunuzu ödemeden sağlık yardımından faydalanmanız mümkün değil. Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamına girebilmeniz için isteğe bağlı ya da normal olarak SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur kaydınızın olmaması ya da sonlanmış olamsı gerekmektedir.

   – Şu anki durumda (borcunuz olsa dahi) kızınız 18 yaşına kadar sağlık güvenceisnden faydalanmaya devam edebilir fakat iki aydan fazla prim borcunuz olduğunda siz faydalanamazsınız. Prim borçlarınızı ödedikten sonra sizin de sağlık güvenceniz aktif olur.
   – Genel Sağlık Sigortası kapsamına girmek isterseniz isteğe bağlı bağkur kaydınızın kapatılması gerekmektedir. İsteğe bağlı Bağkur kaydınız aktif iken GSS kapsmaına giremezsiniz.

   Konuyla ilgili tüm işlemler ise en yakın Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü yada Sosyal güvenlik Merkezinde yapılmaktadır.

   Reply
 2. Merhaba, konuya gelen arama terimlerine bakıyorumda 24 yaşında çalışmayan erkek çocuk babsının sağlık sigortasından nasıl faydalanacağını merak etmiş. Tek şartı var o da öğrenci olduğunu ispatlamak. Okuduğu üniversiteden alacağı öğrenci belgesinin aslı ile en yakın SGK merkez müdürlüğüne başvurabilir. Erkek öğrencilerde babasının sağlık güvencesinden faydalanabilmek için yaş sınırı 25’tir. 25 yaşından sonra öğrencilik niteliği devam etse bile babasının sağlık sigortasından faydalanamaz. Genel Sağlık Sigortasına başvurması gerekir. 25 yaşından küçük olup öğrenci de değilse yine babasının sağlık güvencesinden faydalanamayacağı için Genel Sağlık Sigortasına başvurması gerekecektir. GSS diye kısaltılan Genel Sağlık Sigortasına başvurmadan önce Kaymakamlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma Vakfından Gelir testi yaptırmalı vbe bu sonuç ile ikametinin bulunduğu SGKya başvurmalıdır.

  Reply
 3. merhaba 1996 yılında sigortalı oldum 2 – 3 ay primim ödendi 1997 yılında şirket devraldım ve bakurlu oldum fakat mali gücüm nedeni ile primlerimi ödeyemiyorum helen şirketim devam ediyor ve bakurluyum ama primlerimin yüsek olması nedeni ile ödiyemiyorum 2012 genel sağlık sigortasından faydalanmak için başvuru yaptım önce kabul edildi ve uygun prim karşılığında sağlık hizmetlerinden faydalanmam kabul edildi . fakat 1 hafta öncesi iptal edilmiş. ben şimdi genel sağlık sigortasından yararlanamıycakmıyım.bakurlu olduğum sürece hiçbir sağlık kuruluşundan yararlanmadım . ve hiçbir yapılandırmaya başvurmadım . benim genel sağlık sigortasından yararlana bilmem için ne yapmam gerekir. şirket faal ken bağkuru dondura bilirmiyim. veya kapatabilirmiyim. kapatırsam tüm haklarım ölürmü. soruma cevap verirseniz sevinirim . teşekkürler

  Reply
  1. Primleriniz kazançalrınıza göre belirleniyor. Kazancınız çok yüksekse primleriniz de yüksek olması normal. İki aylık prim borcunuz varsa sorun değil fakat iki aylık prim borcunuzdan fazla borcunuz olduğunuzda sağlık yardımı SPAS (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) tarafından kapatılmaktadır. Borcunuzu ödeyene kadar da açılmamaktadır. Eşiniz yada 18 yaş üstünde çocuklarınız varsa GSS kapsamına girebilir fakat Aktif bağkurlu olan bir kişinin bağkurunu kapatmadan GSS kapsamına gimesi mümkün değil. İşyeri açıkken bağkurunuzu kapatamazsınız. Dondurma işleminde de hak kaybı olmuyor.

   Reply
 4. yusuf ekıncı · Edit

  ben 24 yasındayım sıgortam baslayacak yarın bır gun sırket adına sıgortam yattıgı zaman anne ve baba dısında kardeslerımde yararlanabılıyor mu yararlanamıyorsa ıstege baglı yatırdıgımız zaman kardeslerım yararlanabılıyor mu sıze zahmet benı bılgılendırırsenız sevınırım

  Reply
  1. Hiç bir şekilde kardeşlerinizin sizin sağlık sigortanız üzerinden bakılması mümkün değildir. Kişi çelışmayan eşi ile kendi çocuklarına ve muhtaç olmak şartıyla anne ve babasına baktırabilir. Kardeşleriniz 18 yşa altında ise okumak şartıyla 25 yaşın altındaysa sadece ane babanaız tarafından tarafından yada kendi sağlık sigortaları ile bakılabilir. İsteğe bağlıda da durum bu şekildedir bir değişiklik olmamaktadır.

   Reply
 5. Merhaba benim nişanlım ingiliz vatandaşı. Türkiye’de sigortalı çalışmakta. Yaşlı olan babası İngiltere de yaşamakta. Bir takım sağlık sorunlarından dolayı, buraya getirip biz bakıcaz. Acaba kendisi kızının sigortasından faydalanabilir mi?

  Reply
 6. BENİM MERAK ETTİGİM KONU BEN 20.01.2013 TARİHİNDE İŞTEN ÇIKARILDIM.FAKAT EŞİM 5 AYLIK HAMİLE SSK YOK BEN NELERDEN FAYDALANABİLECEGİM.DOGUM OLANA KADAR SSK GÜNÜM BİTİYOR.SSK DAN YARARLANAMIYORUM.ÜCRETLİMİ DOGUM YAPTIRIYORUM MESELA DEVLET HASTANESİNDE ÜCRETLÜ MÜ ÜCRETSİZ Mİ DOGUM YAPTIRIYORUM.YARDIMCI OLUNURSA ÇOK SEVİNİRİM.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  Reply
  1. SSK bakımınız bitince devlet size resen GSS açacak. Bu yüzden SSK bakımı biter bitmez kaymakamlıkta yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edip gelir tespiti yaptırın. Böylece gerçek GSS priminiz belli olur ve en yüksekten ödemek zorunda kalmazsınız. Eğer 20.01.2012-20.01.20132 arasında 90 günden fazla ssk priminiz varsa 28.04.2013 tarihi SSK bakımınıızn son gün olacaktır. Eğer o tarihe kadar tekrar işe giremzseniz 29.04.2013 tarihinde gelir tespiti için müracaatınızı yapınız.

   Reply
 7. 12.24.2003 ssk girişim var,bugün itibariyle yine ssk lıyım,bu geçen zaman içerisinde ödenmmemiş günlerimde var,1972 doğumluyum nezaman emekli olabilirim. askerlikte ssk dan sayılırmı beni aydınlatırsanız sevinirim,şimdiden teşekkürler

  Reply
  1. Askerliğin SSK’dan sayılabilmesi için askerlik öncesi SSK girişinizin olması gerekiyor. Askerlikte geçen gün karşılığında SGKya ödeme yaaprak bu günleri SSSKdan saydırabilirsiniz. Ne zaman emekli oalcağınız konusuna gelince bu kadar bilgiyle hiç kimse size kesin bir tarih veremez. Alo 170’i arayıp TC kimlik numaranızı verdiğinizde size doğru ve net bir bilgi vereceklerdir. ALo 170 il içi tarifeden ücretlendirilmektedir. Bedava dakikalarınız varsa onlarla da arayabilirsiniz. Eskisi gibi dakiaksı 2,5 TL olarak ücretlendirilmiyor.

   Reply
   1. Askerlik konusunda verdiğim eksik bilgiyi düzelteyim. Askerlik öncesi SSK girişi şartı yokmuş, o doğum borçlanmasında (doğum öncesi SSK girişi ve hizmeti olarak) varmış. Askerlik borçlnamsı için askerlik şubesinden kaç gün askerlik yaptığınızın anlaşılabilmesi için askerlik sürenizi gösteren bir belge ile SGKya müracaat ediyorsunuz. Sizden askerlik gün sayısı x 10,44 TL ödeme yapmanızı isteyecekler. Bu ödemenin dekontunu SGKya ibraz ettiğinizde askerlik süreniz SSKdan sayılabiliyor. 10,44 TL günlük brüt asgari ücretin %32,5’u olarak hesaplandığı için bu rakam altı ayda bir asgari ücret artış oranına göre değişecektir.

    Reply
 8. merhabalar benim eşimin bagkura borcu yüklü miktarda oldugu için ödeyemiyoruz benim hiç bir saglık güvencem yok zaten çocuklarım 18 yaş altı sigortadan faydalanıyor peki ben genel saglık sigortasından faydalabilirmiyim çünkü benim hiç bir saglık güvencem malesefki yok…soruma acil cevap verirseniz mutlu olurum teşekkürler….

  Reply
  1. Eşinizin borcu GSS yaptırmanıza bir engel teşkil etmez. Sosyal Yardımlaşam ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek gelir testinizi yaptırın. Ardından da en ykaın SGKya başvurun.

   Reply
 9. benim eşim asker belediyeden yardım alıyorum ssk yok şuan bi sağlık sorunu yaşıyorum ne yapmam gerekiyor ücretsiz siorta gibi bir şansım var mı?

  Reply
  1. Genel Sağlık Sisgortasına müracaat edecekseniz maddi durumnuza göre size belirli aylık taksitlerle sağlık yardımından faydalanabilirsiniz. Maddi durumunuz iyi değilse yeşil kart çıkar bedava bakılırsınız.

   Reply

Post Comment