Son 10 Yıla Dönük Kredi Dosya Masraflarınıı Nasıl Geri Alabilirsiniz?

Son 10 Yıla Dönük Kredi Dosya Masraflarınıı Nasıl Geri Alabilirsiniz?


Son 10 Yıla Dönük Kredi Dosya Masraflarınıı Nasıl Geri Alabilirsiniz? Bankaların faaliyetleri gereği vermiş olduğü krediler için faiz haricinde talep etmiş olduğu kredi kartı aidatı, hesap işletim ve dosya ücreti gibi 31 farklı kategoride alınan ücretlerin kaldırılmasını öngören Tüketici Kanun Taslağı’yla bankaların aldığı masrafların kaldırılması için düğmeye basılmıştı.

HaberTürk’ün konuyla ilgili haberi aşağıdadır:

Yargıtay kararlarına karşın kredi kullanan vatandaşlardan dosya masrafı adı altında aldığı paraları geri ödemeyen uyanık bankalara yerel mahkemelerden bir karar daha çıktı.

Yargıtay’ın “dosya masrafına iade” kararının ardından, her türlü kredi kullanıcısı geriye dönük olarak 10 yıllık kredi masraflarını alabilecek. Son 10 yılda kredi kullanan 12 milyon vatandaş bu haktan yararlanabilecek. Yargıtay kararının ardından bankalara dilekçe yağmaya başladı.

Döküm Ücreti de İstiyorlar!


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın “tefeci” olarak nitelediği bankalar mahkeme kararlarına kulak tıkıyor. Yaklaşık 30 kalemde alınan ücretlere her gün bir yenisi ekleniyor. Son bir yılda, Kastamonu’dan Yozgat’a, Isparta’dan Adana’ya kadar birçok tüketici mahkemesinden kredi kullanan tüketiciden alınan masrafların iadesine yönelik onlarca karar çıktı.

Sabah gazetesinin haberine göre, İş Bankası başta olmak üzere bazı bankalar müşterilerince yapılan itiraz ve açılan davalar sonucunda kredi masraflarını iade etmeye başladı. Bazı bankalar ise “gidin dava açın” diyerek, müşteriyi kapıdan çeviriyor. Finansbank, kaymakamlıklar bünyesindeki ilçe tüketici hakem heyetini adres gösterirken, Garanti Bankası da geriye dönük olarak ücret, komisyon dökümlerini istiyor. Elinde belgesi olmayandan da her bir döküm için 30-40 lira talep ediliyor.

Birlikten Hukuki Destek


Bankalar, kredi sözleşmesinde böyle bir masrafın alınacağı dair hüküm yoksa ve istediği masrafın nedenini ispatlayamıyorsa vatandaştan aldığı ücretleri geri ödemek zorunda. Tüketiciler Birliği, başvuruda bulunan vatandaşlara her türlü hukuki desteği veriyor.

Mahkemeye Başvurun


Bankanın kredi dosya masrafını iade etmesi durumunda sorun kalmayacak. Bankanın dosya masrafını ödemeyi kabul etmemesi durumunda, kaymakamlıktan hakem heyetine gidin.

Dosya masrafı miktarı bin 161 liranın altındaysa bulunduğunuz ilçenin tüketici hakem heyetine dilekçe ile başvurun. Dilekçe vermenizin ardından 1-3 ay arasında sonuç çıkıyor. Sonuç çıktıktan sonra şahıs ve bankaların karara itiraz için 15 gün yasal süreleri bulunuyor.

Dosya masrafı bu tutarın üzerinde ise tüketici mahkemesine dava açın.

Bankalardan Masrafları Nasıl Alacaksınız?


Kredi kullandığınız banka genel müdürlüğüne hitaben bir mektup yazarak ödediğiniz dosya masrafının iadesini talep edin. Bu mektubun iadeli taahhütlü olmasına dikkat edin.

Kredi çektiğiniz banka şubesine de başvuruda bulunabilirsiniz. Mektubunuzda, tüketici mahkemeleri ve Yargıtay kararıyla “kredi masraflarının haksız şart niteliğinde, tüketicilerden tahsilinin haksız olduğu sabitlenmiştir” ibaresini kullanmayı unutmayın.

Mektubunuzda, son 10 yılla sınırlı olmak üzere bankaya yaptığınız tüm kredi masrafları ödemelerin dökümünü içeren listeyi talep edin. Bu süre zarfında kesilen kredi masrafı ücretinin toplam miktarının yasal faizi ile birlikte ödenmesini talep ettiğinizi vurgulayın.

Geriye dönük 10 yıl içinde bankalardan çekmiş olduğunuz krediler için sizden alınan dosya masrafları için bankaya ve tüketici hakem heyetine verilecek dilekçe örnekleri aşağıdaki konuarda yer almaktadır.

Kredi Dosya Masrafları İçin Bankaya Verilecek Dilekçe Örneği

Kredi Dosya Masrafları İçin Tüketici Hakem Heyetine Verilecek Dilekçe Örneği

Ayrıca tüketici kredisi dosya masrafları haricinde geçmişe dönük 10 yıllık kredi kartı aidatlarınızı geri alabilmek için aşağıdaki konulara da bakabilirsiniz.

Son 10 Yılda Kesilen Kredi Kartı Aidatlarını Nasıl Geri Alabilirsiniz?

Kredi Kartı Üyelik Aidatı Kesintisine İtiraz Dilekçesi

[stextbox id=”warning”]

En Uygun Konut Kredisi Nasıl Bulunur? Tıkla Öğren!

[/stextbox]

Sorularınızı ve görüşlerinizi yorum yazarak bildirebilirsiniz.

Ortak Ticaret

Share this post

2 thoughts on “Son 10 Yıla Dönük Kredi Dosya Masraflarınıı Nasıl Geri Alabilirsiniz?

 1. ben bir cok kez kredi cektim dosya masraflı ve kredi kartı parası ödedim bunları geri almak iştiyorum yadımcı olurmusunuz

  Reply
  1. Sabri Bey,

   Ne yapılması gerektiği konu içeriğinde ve konunun sonundaki bağlantılarda yer alan konularda var. Okuyup yönergeleri izlemeniz yeterli. Örnek dilekçeleri kullanıp önce bankaya sonra tüketici mahkemesine başvuracaksınız.

   Reply

Post Comment